ses-kisikligina-dikkat

Ses Kısıklığına Dikkat


4 hafta içerisinde geçmeyen ses kısıklığı sorunlarında mutlaka zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması gerekiyor.

Uzmanlar ses kısıklığının yüzlerce nedeni olduğunu, bunlardan bazılarının ise kanser belirtisi olabileceğini ifade ediyorlar. İyi huylu ya da kötü huylu tümörlerin ses kısıklığına sebep olabileceğini ifade eden uzmanlar; her türlü enfeksiyonlar, tahrişler, bağırmak gibi durumlarında ses kısıklığına neden olabileceğini söylüyorlar. Cerrahi müdahaleler sonucunda, fonksiyonel birtakım bozukluk durumlarında, ses tellerinin hareket etmesini sağlayan sinirlerde bulunan problemlerde, gırtlak ve troid ameliyatları gerçekleştikten sonra ses tellerinde meydana gelecek problemlerde de ses kısıklığı ortaya çıkmaktadır. Birde gırtlağın kendisi ile ilgili yapılan müdahalelerden sonra problemler ortaya çıkabilmektedir. Eğer yapılan tüm tedaviye rağmen ses kısıklığı 4 hafta içerisinde geçmediyse, mutlaka uzman bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerekmektedir. Halk arasında ses kısıklığı sorunu yaşayan kişinin sırtına karabiber ve bal sürmesinin ses kısıklığına çok iyi geldiği yönünde büyük bir yanlış inanış bulunmaktadır. Uzmanlar, bu gibi inanışların tedaviyi geciktirdiğini ifade ediyorlar. Tuzruhu ve çamaşır suyu gibi kimyasalların solunması durumunda da boğazda yanıklara ve ses kısıklığına neden olma ihtimali vardır. Eğer bu maddeler mutlaka kullanılacak ise kesinlikle maske takılması gerekir ve ortam iyi bir şekilde havalandırılmalıdır.

Uzmanlar aynı zamanda sesin kötü kullanımı ve üşütme sonucunda da ortaya çıkan ses kısıklığının kendiliğinden geçebileceğini söylüyorlar.

Bir önceki yazımız olan Bacak Ağrısı Organ Kaybına Neden Olabilir başlıklı makalemizde bacak ağrısı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

80
76 paylasim, 80 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı