Sessiz Silikon Yırtılma


Yırtılan meme implantları, meme ağrılarına ya da memenin çevresinde ve şeklinde birtakım değişikliklere yol açar. Yırtılan meme implantlarının meme kanserine, üreme sorunlarına ve romatoid artrit gibi bağ dokusu hastalığına sebep olduğu düşünülmemektedir. Meme implantı vücudunuza yerleştirildiğinde implantın etrafında kapsül adı verilen lif dokusu oluşur. Eğer meme implantınız yırtılırsa ilk anda fark edilmeyebilir. Çünkü herhangi bir serbest silikon çevre dokusu içerisinde sıkışıp kalma eğiliminde olabilir. Bu durum sessiz silikon yırtılma olarak adlandırılmaktadır.

Sessiz silikon yırtılma durumu mümkün olabilir, fakat bu iltihaplı fibröz doku için geçerlidir. Bu durum haricinde bazı belirtiler aşağıdakiler gibidir:

  • Ağrı, acı ya da yırtılma yaşanan memede şişkinlik yaratır.
  • Meme boyutlarının ve şeklinin değişmesi meydana gelir.
  • Yırtılma yaşanan memede yumrular oluşabilir.
  • Etkilenen memede yumuşama ya da sertleşme olur.

Eğer vücudunuzda meme implantı varsa ve implantınızın yırtıldığından şüpheleniyorsanız, zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz yırtılma durumunun olup olmadığını saptamak için MRI tarama gibi testler yaparak durumu teyit edecektir. Eğer dış muayene ve testlerde hiçbir belirti ya da işarete neden olmayan sessiz silikon yırtılması var ise doktorunuz cerrahi olarak silikonu almayı önerecektir. Eğer dilerseniz genel olarak yapılan aynı anda yeni implant yerleştirilmesini talep edebilirsiniz.

Meme implantını artık istemediğinize karar verirseniz, implantlar dilediğiniz herhangi bir zamanda operasyonla alınabilir. Meme kaldırma ya da estetik olarak iyi durmaları için diğer cerrahi operasyonlar yapılarak daha iyi sonuçlar elde etmeniz sağlanır.

Unutmamanız gereken bir konu var! Yaptırdığınız ya da yaptıracağınız meme implantlarının hayat boyu sağlam kalmalarının bir garantisi verilmez.

Gıda ve İlaç Müdürlüğü ise sessiz silikon yırtılmalarına karşı yerleştirildikten 3 yıl sonra başlanmalı ve her 2 yılda bir düzenli olarak MRG taramaları yapılmalıdır, diye öneride bulunuyor. Bu konu üzerinde tartışmalar sürüyor. Fakat düzenli MRG taramaları size maliyet çıkartmaktadır. Aynı zamanda düzenli olarak yapılan MRG taramalarının gereksiz cerrahi operasyonlara yol açtığı ile ilgili endişeler bulunmaktadır.

Kendiniz için en iyi tedaviyi bulmak istiyorsanız, doktorunuza mutlaka danışmanızı öneririm.  

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Evinizde Bulundurmanız Gereken Doğal Yağlar başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
77 paylasim, 78 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı