sicak-su-icmenin-faydalari

Sıcak Su İçmenin Faydaları


Su içmek sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmaz parçasıdır. Bunu hep duyuyoruz ama suyunuzu ılık veya sıcak içmenin sağlığınız için birçok faydası olduğunu daha önceden biliyor muydunuz? Sıcak su içmenin güzellikten sağlığa kadar pek bilinmeyen birçok olumlu etkilerini sizler için bir araya getirdik.

Sağlıklı ve Canlı Saçlar

Sıcak su içmek hem yumuşak hem de parlak saçlara sahip olmak için en ideal yöntemdir. Saç köklerindeki sinir uçlarına enerji kaynağı olan su, saç köklerini aktif hale getirir. Su, saçlarınızın doğal canlılığını geri kazandırır.

Saç Kaybını Önler

Sıcak su içtikten sonra saç köklerinizi uyarmanın bir diğer olumlu etkisi ise saçlarınızın çoğalması ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmasıdır.

Regl Sancıları

Sıcak su regl sancılarını büyük bir oranda azaltır. Suyun ısısının karın kaslarının üzerinde hem yatıştırıcı hem de dindirici etkisi bulunmaktadır. Yani sıcak su hem kasılmaları hem de regl spazmlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kan Dolaşımı

Sıcak su içmenin diğer bir önemli faydasıysa kaslarınızın ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için önem taşıyan kan dolaşımını arttırıyor olmasıdır. Aynı zamanda etrafındaki yağ birikintilerini parçaladığı için sinir sisteminizin sağlıklı işlemesine yardımcı olmaktadır.

Kilo Verme

Birkaç kilo fazlanız olduğunu düşünüyorsanız, metabolizmanızı muhafaza etmek için sıcak suyun etkisi size çok iyi gelecektir. Bunu yüzden güne içine biraz limon sıkılmış sıcak su içerek başlamayı denemelisiniz. Metabolizmanızı hızlandırdığı gibi yağ dokusunun parçalanmasına da yardımcı olmaktadır.

Erken Yaşlanmayı Geciktirir

Zaman içerisinde aşınan hücrelerinin kendilerini yenilemesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede cildiniz çok daha genç ve çok daha yumuşak görünecektir.

Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Sıcak su bağırsaklarınızın düzgün ve sancısız çalışmasına yardımcı olur. Susuzluk kronik kabızlık sorunlarına yol açabilir. Bağırsaklarınızda dışkı birikmesi bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Her zaman sabahları mideniz boşken bir bardak sıcak veya ılık su içilmesi önerilir. Bu su bağırsaklarınızda bulunan herhangi bir kalıntıyı çözer ve bağırsaklarınızın daha düzgün ve ağrısız çalışmasına yardımcı olur.

Sivilce ve Siyah Noktalara İyi Gelir

Sıcak su vücudu derinlemesine temizler. Bu sayede sivilce oluşumunun ana sebeplerini etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

Sindirime Yardımcı Olur

Yemek esnasında veya yemeklerden sonra soğuk su içmek alınan gıdalardaki yağı sertleştiriyor. Bu durum bağırsakların iç duvarlarında yağ birikintileri oluşturur ve bağırsak kanserine yol açabilmektedir. Aynı zamanda sıcak su yemeklerden sonraki hazımsızlık sorunlarına iyi gelir.

Burun ve Boğazı Temizler

Sıcak su içmek öksürük, soğuk algınlıkları ve boğaz ağrısı için harika doğal bir çözümdür. Boğazdaki balgamı çözer ve vücuttan atılmasını daha da kolay bir hale getirir. Bu sayede boğazı rahatlatır, ayrıca burun tıkanıklıklarını giderir.

Bir önceki yazımız olan Yorgun Ciltlere Arındırıcı Maske başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt maskesi ve doğal cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
85 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir