sigara-erken-dogum

Sigara Erken Doğuma Neden Oluyor


Uzmanların bu konu hakkındaki görüşlerini sizler için inceledik ve mercek altına alarak sevgili anne adaylarına önemli bir uyarıda bulunmak istedik. Sigara bağımlılığı olan kadınların %70’inin gebelik sırasında sigara kullanımını sürdürmesinden dolayı çok ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabileceğini vurgulamak istiyoruz.

Gebelikte sigara tüketimi hem anne için hem de bebek için büyük bir tehdit unsuru içeriyor. Gebelikte göbek kordonu ile anne-bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile vücuduna almış olduğu tüm zehirli maddeler ise buradaki alışverişte bebeğe direkt olarak geçecektir. Sigaranın içinde bulunan nikotin çok güçlü bir damar büzücüdür ve tehlikelidir. Gebelikte sigara kullanımı aynı zamanda rahme giden kan akımının da azalmasına neden olur. Ayrıca karbonmonoksit vücuttaki hücrelere zarar vererek bebekte gelişme geriliğine bile neden olabilir. Sigara kullanan annelerde kandaki oksijenin taşıma yeteneğinin azaldığı gözlemlenmiştir. Anne kanında oksijen azaldığı zaman doğal olarak bebeğe giden oksijen miktarı ile besin maddelerinde de azalma olacaktır. Tüm bu olumsuz etkileri göz önünde bulundurduğumuz zaman ise sigara erken doğuma neden oluyor demek mümkündür.

Normal bir gebelik dönemi 38-40 hafta olarak kabul edilmektedir. Sigara tüketimi ise 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine neden olmaktadır. Sigara erken doğuma neden oluyor ve bunların yanı sıra hem gebelikte hem de doğumda bazı problemlerinde ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Doğum eylemi sırasında açılması gereken su kesesi olması gerekenden çok daha önce açılabilir ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bebek anne rahminde aniden ölebilir, tansiyon yükselebilir, vücutta aşırı ödem meydana gelebilir ve idrarda protein çıkabilir. Aynı zamanda anne gebelik döneminde görme bulanıklığı ve gebelik zehirlenmesi ile de karşı karşıya kalabilir.

Normal şartlarda doğum eylemi sırasında bebeğin doğumuna bağlı olarak plasenta ayrılırken, sigaranın zararlı etkileri sebebi ile plasentanın erken ayrılmasına neden olabilir. Sigara kullanan annelerin lohusalık döneminde süt miktarında azalma olur. Tüm bu olumsuz etkileri göz önünde bulundurduğunuzda hem kendiniz için hem de bebeğiniz için sigarayı bırakın ve sağlıklı bir doğuma kendinizi hazırlayın.

Bir önceki yazımız olan Fazla Su İçmenin 10 Yolu başlıklı makalemizde günlük su ihtiyacı, sağlıklı beslenme ve su içmenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
92 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir