silika-jelleri-ne-ise-yarar

Silika Jelleri Ne İşe Yarar?


Bugüne kadar ayakkabı kutularının içindeki minik beyaz paketin ne işe yaradığını hiç düşündünüz mü? ‘Silika jel’ olarak bilinen bu küçük beyaz paketler tahmin ettiğinizden çok daha fazla şeye işe yarıyor. Neler mi? İşte cevabı…

KAMERA LENSLERİNİ KORUR

Fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız ve soğuk bölgelerden sıcak yerlere sıklıkla seyahat ediyorsanız en büyük sorun kameranızın lensinin buğulanması olacaktır. Tam fotoğraf çekmek için güzel bir açı yakalamışken kameranızı çıkartırsınız ve lensinin buğulu olduğunu fark edersiniz. Kamera çantasının içinde bulunduracağınız silika jel sayesinde kameranızın lensinin buğulanmasını engelleyebilirsiniz.

ÖN CAM BUĞULANMASINI GİDERİR

Araçta buğulanmış bir ön cam sinir bozucu olduğu kadar aynı zamanda çokta tehlikelidir. Eğer aracın önünde yeterli sayıda silika jel bulundurursanız, ön camınızın buğulanmayacağını göreceksiniz.

GÜL KURUTMADA MÜKEMMEL BİR YARDIMCIDIR

Gül kurutmayı seviyor musunuz? Hemen onları silika jeli ile yan yana kurutun. Neden mi? Sonucu görünce gözlerinize inanamayacaksınız!

ESKİ EŞYALARINIZI KORUR

Eski eşyalarınızı sakladığınız kutunun içini açtığınız zaman kutudaki eşyaların daha da eskidiğini görürsünüz. Neden kutunun içine silika jel koymayı denemiyorsunuz? Silika jel kutunun içindeki nemi alacak ve eşyalarınızın eskimesini önleyecektir.

ISLAK KIYAFETLERİN KÖTÜ KOKMASINI ENGELLER

Plajda muhteşem bir gün geçirdiniz ve eve dönüyorsunuz. Çantanızda ıslak bikini, mayo veya havlularınız var. Bu eşyalar bir süre sonra kötü kokmaya başlayacaktır. Eğer çantanızın içinde silika jel bulundurursanız, eşyalarınız sanki yeni yıkanmış gibi kokacaklardır.

GÜMÜŞ EŞYALARINIZIN PARLAKLIĞINI KORUMASINDA YARDIMCI OLUR

Çatal, kaşık ve bıçaklarınızı koyduğunuz çekmecenin köşesine bir silika jel yerleştirin. Renklerinin solmadığını fark edeceksiniz.

SPOR KIYAFETLERİNDEKİ KÖTÜ KOKUYU YOK EDER

Silika jel istenmeyen kokularla çok iyi baş etmektedir. Spordan geldiğiniz zaman spor kıyafetleriniz kokuyorsa bundan sonra çantanızın içinde silika jel bulundurmayı deneyin.

TELEFONUNUZU KORUR

Silika jellerin etkili bir emici gücü vardır. Telefonunuzu suya düşürdüyseniz hemen SIM kartınızı ve bataryanızı çıkartın ve içi silika jel dolu bir kabın içine koyun. Silika jel telefondaki nemi hemen alacaktır.

SİLİKA JELLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOT!

Silika jelleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde muhafaza etmeniz gerekiyor. Fakat yinede çöpe atmamanız önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ebeveynlerin Hayatını Kolaylaştıracak Mucizevi Buluşlar başlıklı makalemizde bebek sağlığı, çocuk sağlığı ve pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
79 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir