sinuzit-tedavisinde-etkili-olan-bitkiler

Sinüzit Tedavisinde Etkili Olan Bitkiler


Sinüzit, sinüslerin sıvı dolmasıyla birlikte gerçekleşerek içerisinde mikropları barındırarak enfeksiyona neden olmaktadır.

Enfeksiyonun oluşmasını da genel olarak bakteri, mantar ya da virüslerle birlikte ortaya çıkmakla birlikte soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon nedeniyle sinüslerin şişerek iltihaplanmasına yol açmaktadır.

Sinüziti tetikleyen nedenler elbet bunlarla kalmayıp aynı zamanda burun akıntısı, boğazın enfeksiyon kaparak ağrıması, sigara kullanımı, nefes almayı rahatlatmak için kullanılan burun spreyleri, burun tıkanıklığı, öksürük, aşırı halsizlik, alerjik nedenler de sinüziti tetiklemektedir.

Sinüzit Tedavisinde Etkili Olan Bitkiler

Kırmızı Pul Biber: Sinüslerin tıkanıklığı açmak, içerisinde biriken sıvıyı boşaltmak için etkili bir yöntem olan kırmızı pul biber, iltihabın azalmasını ve dolaşımın hızlanmasını desteklerken aynı zaman bağışıklık sistemini güçlendirir. Sinüzit tedavisinde kırmızı pul biberi uygulamak için;

1 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biberi ekleyin ve karıştırın.

Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere üç öğün şeklinde 5 gün boyunca karışımı tüketin.

Zerdeçal: İçerdiği curcumin bileşeni ile sinüsün boşluğunda oluşan şişliği azaltma da ve hava yollarını temizleme de etkili olan zerdeçal doğal antibiyotik özelliğine sahiptir. Sinüs iltihaplanmasın da etkili olan zerdeçalı tüketmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Bir su bardağı ılık su içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu ekleyerek karıştırın. Gün de iki kez hazırladığınız suyu gargara yapmak için kullanın.

2 adet zerdeçal kökünü, 1 yemek kaşığı balı, 1 çay kaşığı kırmızı pul biberi, 1 adet limonun suyunu ve 1 adet muzu (püre haline getirilmiş) 1 su bardağı suya karıştırarak günde bir kez tüketerek 5 gün boyunca için.

Bir su bardağı ılık sütle birlikte 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zerdeçalı karıştırarak tüketin.

Zerdeçal karışımını bir hafta boyunca günde bir kez olacak şekilde içebilirsiniz.

Sarımsak: Doğal antibiyotik özelliği taşıyan bitkilerden biri olan sarımsak sinüzitin tedavisinde son derece etkilidir. Sarımsak, virüs ve bakterilerin neden olduğu sinüs enfeksiyonunu yok etmektedir. Sarımsağın aynı zamanda mantar önleme özelliği de bulunmaktadır. Sinüzit tedavisinde sarımsağı uygulamada kullanabileceğiniz yöntemler;

Çorbalar da sarımsağı kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda günde 2-3 adet sarımsağı çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Bir kabın içerisine su ekleyerek kaynatın ve ince doğramış olduğunuz 3 diş sarımsağı kaynayan suyun içerisine atın ve 5 dakika boyunca buharı soluyun. Günde 3-4 kez bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

Soğan: Sinüzit tedavisinde etkili olan en iyi yöntemlerden biri olan soğan, dekonjestan vazifesi görerek tıkalı sinüslerin açılmasını sağlamaktadır. Sinüzit tedavisinde soğan bitkisini uygulamak için;

Bir adet soğanı 6-7 parça olacak şekilde keserek bir miktar su eklediğiniz tencere içerisine ekleyin ve 5 dakika boyunca soğanı kaynatın ve kaynama esnasında 2-3 dakika kadar buharı soluyun.

Ardından soğanları kevgir yardımıyla sudan alarak kaynatmış olduğunuz suyu günde 2-3 kez 1 hafta boyunca tüketin.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt Suyunun Faydaları başlıklı makalemizde cilt bakımı, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

97
89 Paylaşım, 97 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir