sivilce-olusumunun-en-onemli-nedenleri

Sivilce Oluşumunun En Önemli Nedenleri


Cilt ya da vücutta çıkan sivilceleri genellikle ergenlik döneminde yaşanan bir sorun olarak bilinmesine rağmen aslında ergenlik dönemini gözetmeksizin ilerleyen yaşlarda da ciltte sivilce problemleri yaşanılması kaçınılmaz olabilir. Ciltte çıkan sivilcelerin çıkmasının birçok nedeni olabilir. Sivilceye neden olan etkenleri Hayal Caddesi ekibi olarak okuyucularımız için bir araya getirdik.

Stres

Çağımızın en büyük sorunlarından ve sağlık problemlerinin başında gelen stres aynı zamanda sivilce oluşumunu tetikleyen en önemli unsurlardan biridir diyebiliriz.  Strese bağlı olarak ciltte oluşan sivilceler genellikle kişiler tarafından devamlı olarak tırnakla yolma, sıkma eylemi gerçekleştirilir ve cilt üzerinde yara oluşumuna ve iz kalmasına neden olabilir.

Vitamin ve İlaç Kullanımı

Kullandığınız ilaçların ya da vitaminlerin de ciltte sivilce oluşumunu tetikleyebileceğini biliyor muydunuz? Takviye olarak kullandığınız vitamin ilaçları ya da içerisinde kortizon bulunan ilaçlar yan etki olarak sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Sivilcelerden şikayetçi iseniz ve bir dermatoloğa danışarak kesinlikle kullanmış olduğunuz vitamin ya da ilaçları bildirmeniz de yarar var.

Cilt Dokusu

Cildin dokusu ve yapısı sivilce oluşumunun meydana gelmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle yağlı cilt tipine sahipseniz geniş gözeneklerin oluşumu kaçınılmazdır. Yağlı cildinizin, yağ ve nem dengesini düzenlemek için dermatolog yardımı ile cilt tipinize uygun temizleyici ve yağ içermeyen nemlendiriciler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sigara

Sağlıklı bir yaşam için elbette sigaradan kurtulmanız ve sigarasız bir yaşam sürdürmeniz çok önemli. Vücut ve cilt sağlığınıza önem veriyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Yapılan araştırmalarda sigaranın sadece ergenlik değil ergenlik dönemi sonrasında da sivilcenin oluşumunu ve artmasını desteklediği kanıtlanmıştır.

Sağlıksız Beslenme

Yüksek oranda yağ içeren besinler, şekerli gıdalar tam anlamı ile sivilce için zemin hazırlayan yiyeceklerdir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve cilt sağlığını korumak için sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle mineral, vitaminler açısından zengin besinleri tüketmeye özen göstermeli ve günde en az 2 litre su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kozmetik Ürünlerin Kullanımı

Makyaj yapmayı tüm kadınlar sever güzel görünmek ve kendimizi iyi hissetmek tüm kadınların hakkı elbette ancak kozmetik ürünlerin yoğun ve fazla kullanımı da cilt üzerinde sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Kozmetik ürünlerin kullanımı nedeniyle sivilce oluşumu genellikle kullanıma bağlı olarak zamanla ortaya çıkmaktadır. Cilt tipinize uygun kozmetik ürünleri kullanmaya özen göstermeli, cildinizi makyajdan arındırmalı, cilt temizliğine daha da önem göstermelisiniz. Ve asla cildinizle makyajla uyumamalısınız. Makyajla uyumak cildinizin nefes almasını engeller ve cildinizde kirin, yağın birikmesine neden olarak sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Cildinizin nefes alması için makyajınızı mutlaka temizlemelisiniz.

Polikistik Over Sendromu

Özellikle kadınlarda yaygın olan Polikistik Over Sendromu (yumurtalık kistleri), birçok sağlık sorununa neden olabileceği gibi aynı zamanda cildin aşırı yağlanmasına ve cildin yağlanmasıyla birlikte sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Uzman bir doktordan yardım alarak Polikistik Over Sendromuna karşı düzenli olarak egzersiz ve düzenli sağlıklı beslenme ile tedavinizi hızlandırmanız mümkün. Eğer Polikistik Over Sendromu şüpheniz var ise mutlaka uzman bir doktora başvurun. Polikistik Over Sendromu, kıllanma, yüksek tansiyon rahatsızlıkları, diyabet, kısırlık, saç dökülmesi, obezite, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yüzde Oluşan Tüylenmelerden Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizde cilt bakımı ve ciltte tüylenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
87 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir