sizi-sakiz-cignemekten-sogutacak-gercekler

Sizi Sakız Çiğnemekten Soğutacak Gerçekler


Sakız çiğnemek her gün milyonlarca insanın yaptığı bir şey, fakat birazdan okuyacağınız bu sebepler sizi sakız çiğnemekten soğutabilir!

Sakız endüstrisi, dünyadaki en büyük endüstrilerden bir tanesidir. Eğer inanmıyorsanız, dünyanın en büyük sakız endüstrisi olan Wrigley’in geçmişine göz atabilirsiniz. 😉 Birçok insan belirli sebeplerden dolayı sakız çiğner. Örneğin sigarayı bırakma amaçlı ya da yemek yemeyi azaltmak için olabilir. Olay tamamen zihni ve ağzı meşgul tutmakta bitiyor. Tabi bu, sizin için iyi olduğu anlamına gelmez. Uzun süreli sakız çiğnemek birtakım sorunlara neden olabiliyor. Bu yazımızda uzun süre sakız çiğnerseniz neler ile karşılaşabileceğinizi yazdık. Bazılarını belki biliyorsunuzdur, fakat eminiz ki bazıları aklınızın ucundan bile geçmemiştir. Gidip bir paket daha sakız almadan önce bu yazıya mutlaka bir göz atın deriz. Belki almaktan vazgeçip yerine başka bir şey seçmek isteyebilirsiniz. 🙂

  1. Sakız Çiğnemek Gençlerde Baş Ağrısına Neden Olabiliyor

30 genç insan üzerinde sakızın etkilerini ortaya çıkarmak adına bir çalışma yapılmış. Yaş aralığı ise 6 ile 19 arasında bulunuyor. Hepsi her gün devamlı olarak sakız çiğnemiş ve migrene neden olduğu öğrenilmiş. Sakız çiğnemeyi bıraktıklarında ise baş ağrısından tamamen kurtuldukları fark edilmiş. Çalışma bittikten sonra sakız çiğnemeye devam edenler olmuş ve baş ağrısı kendini tekrarlamış.

  1. Sakız Çiğnemek Fast Food İstediğini Arttırıyor

Birçok insan yemek yemeyi azaltmak adına sakız çiğnemeyi tercih eder. Bu duruma aslında işe de yarar, fakat bununla birlikte yiyecek kalitesi de gitgide düşer. Bunun sebebi ise sakızın içindeki aromalardır. Sebzelerin tadının daha acı hissedilmesine sebep olur. Belki de bu sakız firmalarının bilerek yaptığı bir şeydir, kim bilir!

  1. Sakız Çiğnemek Eklem Bozukluğuna Neden Olabilir

Eğer sakızı sürekli aynı tarafta çiğnerseniz ileriki zamanlarda temporomandibular eklem bozukluğu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Uzun süreli sakız çiğnemek aynı zamanda diş ve kulak ağrısına da neden olabiliyor.

  1. Şekersiz Sakızlar Bile Dişe Zarar Verebilir

Şekersiz sakız çiğniyorsunuz diye dişlerinize bir şey olmaz diye düşünmeyin!  Bu düşünce çok yanlış bilinen bir gerçektir. Tıpkı diyet sodanın sizin için iyi olmadığı gibi, şekersiz sakız da aynı kategoride yer almaktadır.

  1. Sakız Çiğnemek Sindirim Sistemi İle İlgili Sorunlar Oluşturabilir

Sakız çiğnerken normalde aldığınızdan çok daha fazla havayı vücudunuza alırsınız. Bu da irritabl bağırsak sendromunu destekleyici bir unsurdur.

  1. Sakızların İçeriğinde Koyundan Elde Edilen Yan Ürünler Bulunur

Birçok sakızın içeriğinde lanolin vardır. Yani koyunun tüylerinden elde edilen bir yağ! Sakız çiğnerken yumuşak kalabilmesini sağlar. Sizin için zararlı değil, fakat pekte çekici olmasa gerek!

  1. Sakızın İçeriğinde Bulunan Yapay Tatlandırıcılar İyi Değil

Sakızın içeriğinde birçok yapay tatlandırıcı vardır. Sonuçta koyun tüyü çiğnemek istemezsiniz değil mi? Sakız ağzınızda olduğu için yuttuğunuzda direk vücudunuza girmiş oluyor. Gelecek sefer sakız aldığınız zaman içindekiler kısmını bir okuyun deriz. Kim bilir belki  de almak istemezsiniz.

  1. Sakız Çiğnemenin Zararlı Olduğunu Kim Bilebilirdi Ki

Nasıl sakıza bastığınız zaman ayağınıza yapışıp zarar veriyorsa, içinizde de aynı şekilde zarara sebep olabiliyor. Bütün bunları okuduktan sonra sakıza hala aynı gözle bakabilmeniz herhalde pekte mümkün olmayacak.

  1. Dışarıdan Bakıldığı Zaman Oldukça Çekici Geliyor

Artık sakızın ne gibi durumlara sebebiyet verdiğini ayrıntılı bir şekilde biliyorsunuz. Artık sakız satın almadan önce bu yazıyı hatırlayıp bir kere daha düşünürsünüz dimi? Tamam dıştan çok çekici ama bir o kadarda kusurlu.

Bir önceki yazımız olan Geçmişte Hanımların Mutfakta Kullandığı Retro Ekipmanlar başlıklı makalemizde dekorasyon ve eğlence hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

100
97 paylasim, 100 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı