sofralarimizin-vazgecilmezi-tursunun-faydalari

Sofralarımızın Vazgeçilmezi Turşunun Faydaları


Beslenme ve diyet uzmanlarının turşu ile ilgili fikirlerini sizler için mercek altına aldım. Hepimizin evinde ya annelerimiz ya da anneannelerimiz turşu yapmıştır. Turşusuz bir Türk sofrası düşünemiyorum. Uzmanlar, fermente edilmiş ve işlenmemiş sebzelerin diyet yaparken listemizde mutlaka yer alması gerektiğini belirtiyor.

Sofralarımızın Vazgeçilmezi Turşunun Faydaları

# Turşu, bağırsak sağlığını düzenlemeye yardımcı olur.

# Bağışıklık sistemini güçlendirir.

# Turşu tüketen kişide alerjik bir durum var ise iyileşmesine yardımcı olur.

# Vücuttaki iltihabın hafiflemesini sağlar.

# Mikrobiyal enfeksiyonlara karşı vücutta koruma sağlar.

# Grip ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltıcı yani bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olabileceğine dair çalışmalar vardır.

# Kilo alımının ve iştah düzeninin kontrol edilmesine yardımcı olan uygun bağırsak florasının oluşmasını sağlar.

# Turşuda bulunan probiyotikler, kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

TURŞU TÜKETİRKEN TUZA DİKKAT!

Neredeyse her turşu çeşidinin içeriğinde yüksek oranda tuz bulunmaktadır. Tuzun yalnızca tat vermediğini aynı zamanda anti-mikrobiyal özelliği ile zararlı ve istenmeyen mikroorganizmaları uzak tutarak turşunun korunmasını sağladığını bilmenizi isterim. Bu nedenden dolayı turşu tüketirken dikkatli olmanızda fayda var. Hipertansiyon, yüksek miktarda tuz tüketiminin en önemli risklerinden biri olarak görülmektedir. Hipertansiyon, özellikle yaşlılarda inme ve kalp krizinin temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak olası riskleri önlemek amacı ile turşu tüketiminin kontrollü bir şekilde yapılması için uzmanlar vatandaşları uyarıyor.

Bir önceki yazımız olan Uykuda Yağ Yakmak İsteyenler Buraya! başlıklı makalemizde maydanoz kürü, maydanoz kürü faydaları ve uykuda yağ yakan icecek hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

105
102 Paylaşım, 105 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir