soganin-faydalari

Soğanın Bilmediğiniz Faydaları


Yemeğin olmazsa olmaz malzemesi nedir? diye sorulduğunda %90 alacağınız cevap soğandır. O halde gelin soğanın bilmediğiniz faydaları hakkındaki yazımı okuyun.

Gribe Karşı Soğan

Soğan, griple mücadelede önemli bir yere sahiptir. Soğanı soymadan ortadan ikiye bölün ve yatak odanızın bir yerine asın. Evet yanlış duymadınız! Soğanın faydaları sadece tüketince değil, bu şekilde de etkilidir. Soğanın kokusu odanıza yayılacaktır ve burun boğaz tıkanıklığınıza etkili bir çözüm olacaktır. En azından bu yöntemden soğan yemeyi sevmeyenlerde faydalanabilir.

Burun Kanamasını Durdurma

Bazı kişilerin burnu sık sık kanama eğilimdedir. Eğer sizinde böyle bir sorununuz varsa ya da etrafınızda bu sorunla baş etmeye çalışan biri bu önerimiz size göre! Yanınızda varsa hemen soğan dilimini burnunuzun altına koyun ve derin bir nefes alın. Soğandan gelen koku, doğal bir pıhtılaştırıcı görevindedir ve birkaç dakika içinde kanamanızı durdurur.

Kulak Enfeksiyonu

Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan kulak enfeksiyonunda soğanın etkisi büyüktür. Kulağınızda iltihap probleminiz varsa soğanı kulağınızın üstüne koyabilirsiniz. Tabi ki ilk önce soğanı yarıya kesin ve ılık bir hale getirin.

Yanıklar

Böcek ısırmaları ve yanıklar için soğan tedavisi birebirdir. Soğanın suyunu cildinizdeki yaranın üzerine sürdüğünüzde etkisini kendi gözlerinizle göreceksiniz. Soğanı sürdüğünüzde cildinizde yanma hissetmeniz normaldir.

soganin-bilmediginiz-faydalari-1-min

Adet Kramplarını Gidermek İçin Soğan Şart

Düzensiz adet kanamasını önlemek ve adet dönemindeki krampları azaltmak için soğandan yararlanabilirsiniz. Bunun için adet döneminiz başlamadan 4-5 gün önce özellikle kırmızı soğanı çiğ olarak tüketmeyi deneyin.

Arı Sokması

Bir arı sizi soktuğu zaman hemen taze bir soğanı alın ve ortadan ikiye keserek suyunu arının soktuğu bölgeye sürün. Bu sayede sokmanın vermiş olduğu ağrının zamanla dağıldığını fark edeceksiniz.

Yaşlılık Belirtisi Olan Lekelerden Kurtulmak

Bunun için kırmızı soğanı doğrayın ve önceden temizlediğiniz cildinizdeki lekelerin üzerine soğanı ovalayarak sürün. Cildinizdeki soğan suyunu durulamadan önce 15 dakika bekleyin. Bu yöntemi her gün uygulayarak cildinizdeki lekelerin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Hafifletmek İçin

Kabuklarını kesmediğiniz soğanı yıkayın ve sirkeli suyun içinde bir süre bekletin. Sonrasında 2 bardak suyu kaynatın. Kaynarken soğanı ikiye bölüp içine atın ve 5-6 dakika kaynatmaya devam edin. Ardından suyunu süzün ve soğumaya bırakın. Soğuduğunda yaptığınız çayı içebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlık İçin Şifa Niyetine başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme, şifalı çaylar ve şifalı içecekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

87
86 Paylaşım, 87 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir