soguk-havalarda-goz-sagliginiza-dikkat

Soğuk Havalarda Göz Sağlığınıza Dikkat!


Vücut Direncinizi Korumaya Özen Gösterin

Soğuk havalarda düşen vücut direnci sebebi ile virüslerin organizmalara yerleşmesini çok daha kolay bir hale getiriyor. Özellikle kış aylarında halk arasında göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit; ışıktan rahatsız olma, gözlerde kızarıklık, sulanma, çapaklanma ve beyaz akıntı şikâyetleri ile ortaya çıkar. Aynı zamanda bu hastalık hızlı bir şekilde salgına dönüşebiliyor. Dolayısı ile kış mevsiminde hem beden hem de göz sağlığı açısından vücut direncini korumak büyük bir önem taşımaktadır.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Viral enfeksiyonlar gözün kornea tabakasına etki ettiği için görme bozuklukları riskini artırabiliyor. Gözlerde enfeksiyonlara bağlı oluşabilecek sorunları önlemek adına öncelikle hijyene önem vermeniz gerekiyor. Gözleri mümkün olduğunca kaşımamak, sürekli tokalaşmaktan kaçınmak ve elleri sık sık yıkamak enfeksiyondan korunmaya büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Kalabalık ve Havasız Ortamlar Enfeksiyon Sebebi

Kış aylarında virüslere bağlı olarak artan hastalıklardan en çok etkilenen organların başındadır göz. Özellikle soğuk algınlığına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan adenovirüsler; okul, kreş, iş yerleri ve alışveriş merkezleri gibi havasız ve kalabalık ortamlarda asılı kalarak kolay bir şekilde salgına dönüşebilen konjonktivite neden olabilmektedir.

Sürekli Yanan Kaloriferlere ve Çalışan Klimalara Dikkat

Kış mevsimi boyunca yanan kaloriferler, çalışan klimalar ve yeterli miktarda havalandırılmayan odalar göz sağlığını en çok tehdit eden etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle ofis gibi alanlarda yoğun kullanılan bilgisayarlar göz kuruluğu şikâyetlerini de beraberinde getirmektedir. Göz sağlığını korumak için ortamın nemlendirilmesi, havalandırılması ve doktor önerisine göre suni gözyaşı damlalarının kullanılması gerekir.

Makyaj Malzemelerinizi Ortak Kullanmayın

Konjoktivitli hastaların dokunduğu yerlere temas etmek bile hastalığın bulaşmasına neden olabilmektedir. Yüksek bulaşma riski taşıyan viral göz enfeksiyonları özellikle makyaj malzemelerinin ortak kullanımı yüzünden adeta salgın haline dönüşebiliyor. Yalnızca kişisel malzemelerin kullanımı değil, taşıdığı riskin farkına varmadan kozmetik mağazalarının reyonlarında denenen ortak kullanıma açık demo ve tester ürünler de göz sağlığı açısından ciddi anlamda tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden göz kalemi, far, göz kremleri ve maskara gibi ürünlerinizi hiç kimse ile paylaşmayın.

Gözlerinize iyi bakın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler başlıklı makalemizde adet, kadın sağlığı ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
96 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı