soguk-havalarda-goz-sagliginiza-dikkat

Soğuk Havalarda Göz Sağlığınıza Dikkat!


Vücut Direncinizi Korumaya Özen Gösterin

Soğuk havalarda düşen vücut direnci sebebi ile virüslerin organizmalara yerleşmesini çok daha kolay bir hale getiriyor. Özellikle kış aylarında halk arasında göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit; ışıktan rahatsız olma, gözlerde kızarıklık, sulanma, çapaklanma ve beyaz akıntı şikâyetleri ile ortaya çıkar. Aynı zamanda bu hastalık hızlı bir şekilde salgına dönüşebiliyor. Dolayısı ile kış mevsiminde hem beden hem de göz sağlığı açısından vücut direncini korumak büyük bir önem taşımaktadır.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Viral enfeksiyonlar gözün kornea tabakasına etki ettiği için görme bozuklukları riskini artırabiliyor. Gözlerde enfeksiyonlara bağlı oluşabilecek sorunları önlemek adına öncelikle hijyene önem vermeniz gerekiyor. Gözleri mümkün olduğunca kaşımamak, sürekli tokalaşmaktan kaçınmak ve elleri sık sık yıkamak enfeksiyondan korunmaya büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Kalabalık ve Havasız Ortamlar Enfeksiyon Sebebi

Kış aylarında virüslere bağlı olarak artan hastalıklardan en çok etkilenen organların başındadır göz. Özellikle soğuk algınlığına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan adenovirüsler; okul, kreş, iş yerleri ve alışveriş merkezleri gibi havasız ve kalabalık ortamlarda asılı kalarak kolay bir şekilde salgına dönüşebilen konjonktivite neden olabilmektedir.

Sürekli Yanan Kaloriferlere ve Çalışan Klimalara Dikkat

Kış mevsimi boyunca yanan kaloriferler, çalışan klimalar ve yeterli miktarda havalandırılmayan odalar göz sağlığını en çok tehdit eden etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle ofis gibi alanlarda yoğun kullanılan bilgisayarlar göz kuruluğu şikâyetlerini de beraberinde getirmektedir. Göz sağlığını korumak için ortamın nemlendirilmesi, havalandırılması ve doktor önerisine göre suni gözyaşı damlalarının kullanılması gerekir.

Makyaj Malzemelerinizi Ortak Kullanmayın

Konjoktivitli hastaların dokunduğu yerlere temas etmek bile hastalığın bulaşmasına neden olabilmektedir. Yüksek bulaşma riski taşıyan viral göz enfeksiyonları özellikle makyaj malzemelerinin ortak kullanımı yüzünden adeta salgın haline dönüşebiliyor. Yalnızca kişisel malzemelerin kullanımı değil, taşıdığı riskin farkına varmadan kozmetik mağazalarının reyonlarında denenen ortak kullanıma açık demo ve tester ürünler de göz sağlığı açısından ciddi anlamda tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden göz kalemi, far, göz kremleri ve maskara gibi ürünlerinizi hiç kimse ile paylaşmayın.

Gözlerinize iyi bakın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler başlıklı makalemizde adet dönemi, adet döneminde beslenme ve adet sancısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
96 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir