soguktan-korunmanin-saglikli-yollari

Soğuktan Korunmanın Sağlıklı Yolları


Soğuktan Korunmanın Sağlıklı Yolları Nelerdir ?

Soğuktan korunmak için yapabileceğimiz çok yöntem ve tedbirler vardır. Bunlar;

1.Fazla terlememek kalın kıyafetler giymek gerekir.

2.Sağlıklı beslenme, meyve sebze tüketimi, özellikle C vitamini olan portakal, mandalina gibi meyveler tüketilmelidir.

3.Astımı olanlar için kış ayı tehlikeli zaman dilimidir. Mümkün oldukça dışarı çıkılmamalı, kömür ve soba etkilerinden uzak durulmalıdır.

4.Kalp hastalığı bulunanlar, tansiyon hastaları, diyabet hastaları, yaşlılar ve çocuklar soğuk havada fazla dışarı çıkmamalıdır.

5.Yüksek tansiyon hastalığı bulunan kişilerin ilaçlarını zamanında kullanmaları, diyetlerini bozmamalı, tuzlu yiyeceklerden uzak durmaları gerekir.

Soğuk Havalarda Vücudun Direncini Arttıran Besinler

1.Vücudun doğal sisteminin hastalıklardan en iyi koruyan sistem olduğunu biliriz. Bu yüzden bu duruma önem verilmesi gerekir. Soğuk havalarda sağlıklı beslenme, kendi ağırlığımızı korumalı, haftada 3 kez ufak yürüyüşler yapmalı ve gün içerisinde aktif olmamız direncimizi arttıran öğelerdendir.

2.Bir engeli olmayan kişilerin günde 5 porsiyon sebze meyve tüketilmesi gerekir. Vücuttaki virüslere karşı ıspanak, lahana, karnabahar, brokoli, havuç, turunçgillerin bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

3.Günlük protein miktarının alınması gerekmektedir. Sağlık nedenlerinden dolayı kısıtlama yok ise, tavuk, yumurta, kırmızı et, balık, peynir, süt, yoğurt, tüketimini arttırmak gerekir. Katkı maddesi içeren basinler sık tüketilmemelidir.

4.Bol sıvı bitki çayı, su gibi tüketimini arttırmalıyız. Gün içerisinde 2,5-3 litre su tüketmeliyiz.

5.Sarımsak tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanın akışkanlığını sağladığını,kolestrolü düşürücü etkisinden dolayı sarımsak tüketiminin arttırılması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalı olacaktır.

Meyve Sebze Tüketimi

1.Elma ve armut gibi meyvelerin bağışıklık sistemini güçlendirici ve bağırsakların düzgün çalışması için tüketilmesi gerekir. Bunun yanında C vitamini ve bakır içeriği yüksek besinlerdir. Portakal ve mandalina gibi meyveler içerdikleri C vitamini ile vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri içinde bulundururlar.

2.Haftada 2 kez balık tüketimi gerekir. Bunun yanında kuru fasulye, barbunya veya kuru nohut gibi baklagiller tüketilmesi besin ihtiyacını karşılar.

3.Günde bir bardak sıkılmış meyve suyu vücut direncini arttırır.

4.Gün içeresinde siyah çekirdekli üzüm, elma gibi meyvelerin tüketilmesi bunun yanında, fındık, incir. Veya cevizin Soğuklardan Korunmanın Sağlıklı Yolları arasında zinde tutabildiği belirtilir.

Bir önceki yazımız olan Ötenazi Nedir? başlıklı makalemizde erkek sağlığı, kadın sağlığı ve ötenazi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

96
89 paylasim, 96 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı