soguktan-korunmanin-yollari

Soğuktan Korunmanın Sağlıklı Yolları


Soğuktan Korunmanın Sağlıklı Yolları Nelerdir ?

Soğuktan korunmak için yapabileceğimiz çok yöntem ve tedbirler vardır. Bunlar;

1.Fazla terlememek kalın kıyafetler giymek gerekir.

2.Sağlıklı beslenme, meyve sebze tüketimi, özellikle C vitamini olan portakal, mandalina gibi meyveler tüketilmelidir.

3.Astımı olanlar için kış ayı tehlikeli zaman dilimidir. Mümkün oldukça dışarı çıkılmamalı, kömür ve soba etkilerinden uzak durulmalıdır.

4.Kalp hastalığı bulunanlar, tansiyon hastaları, diyabet hastaları, yaşlılar ve çocuklar soğuk havada fazla dışarı çıkmamalıdır.

5.Yüksek tansiyon hastalığı bulunan kişilerin ilaçlarını zamanında kullanmaları, diyetlerini bozmamalı, tuzlu yiyeceklerden uzak durmaları gerekir.

Soğuk Havalarda Vücudun Direncini Arttıran Besinler

1.Vücudun doğal sisteminin hastalıklardan en iyi koruyan sistem olduğunu biliriz. Bu yüzden bu duruma önem verilmesi gerekir. Soğuk havalarda sağlıklı beslenme, kendi ağırlığımızı korumalı, haftada 3 kez ufak yürüyüşler yapmalı ve gün içerisinde aktif olmamız direncimizi arttıran öğelerdendir.

2.Bir engeli olmayan kişilerin günde 5 porsiyon sebze meyve tüketilmesi gerekir. Vücuttaki virüslere karşı ıspanak, lahana, karnabahar, brokoli, havuç, turunçgillerin bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

3.Günlük protein miktarının alınması gerekmektedir. Sağlık nedenlerinden dolayı kısıtlama yok ise, tavuk, yumurta, kırmızı et, balık, peynir, süt, yoğurt, tüketimini arttırmak gerekir. Katkı maddesi içeren basinler sık tüketilmemelidir.

4.Bol sıvı bitki çayı, su gibi tüketimini arttırmalıyız. Gün içerisinde 2,5-3 litre su tüketmeliyiz.

5.Sarımsak tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanın akışkanlığını sağladığını,kolestrolü düşürücü etkisinden dolayı sarımsak tüketiminin arttırılması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalı olacaktır.

Meyve Sebze Tüketimi

1.Elma ve armut gibi meyvelerin bağışıklık sistemini güçlendirici ve bağırsakların düzgün çalışması için tüketilmesi gerekir. Bunun yanında C vitamini ve bakır içeriği yüksek besinlerdir. Portakal ve mandalina gibi meyveler içerdikleri C vitamini ile vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri içinde bulundururlar.

2.Haftada 2 kez balık tüketimi gerekir. Bunun yanında kuru fasulye, barbunya veya kuru nohut gibi baklagiller tüketilmesi besin ihtiyacını karşılar.

3.Günde bir bardak sıkılmış meyve suyu vücut direncini arttırır.

4.Gün içeresinde siyah çekirdekli üzüm, elma gibi meyvelerin tüketilmesi bunun yanında, fındık, incir. Veya cevizin Soğuklardan Korunmanın Sağlıklı Yolları arasında zinde tutabildiği belirtilir.

Bir önceki yazımız olan Ötenazi Nedir? başlıklı makalemizde ötenazi ve ötenazi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
89 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir