sosyal-fobi

Sosyal Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Yalnızca vücut sağlığı değil, ruh sağlığı da önemli olduğu için sizlere psikolojik rahatsızlıklar hakkında bilgi vermeye devam ediyorum. 🙂 Bu yazıda ise sosyal fobi hakkında bilinmesi gerekenler yer alıyor.

Sosyal kaygı olarak aşina olduğunuz ve psikolojik bir rahatsızlık olan sosyal fobi; bireyin bir ortamda çevresindeki kişiler tarafından yargılanabileceği kaygısını taşıdığı ve toplumsal ortamlarda mahcup veya rezil olacağı düşüncesi ile devamlı olarak tedirgin ve düşünceli olmasına sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

SOSYAL FOBİNİN TİPLERİ NEDİR? GÖRÜLME YAŞI NEDİR?

Sosyal fobinin iki tipi vardır. Bunlardan biri; birçok toplumsal durumları kapsayan ve oldukça sık görülen bir tiptir. Diğeri ise; bazı özel durumları kapsayan ve (başkalarının yanında konuşmak ve bulunmak gibi) yaygın olmayan bir tiptir. Dünya üzerinde en sık görülen psikiyatrik rahatsızlıklardan biri olan sosyal fobi rahatsızlığı erken ve geç ergenlik dönemlerinde başlamaktadır.

SOSYAL FOBİ RAHATSIZLIĞININ EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER NELERDİR?

Sosyal fobi rahatsızlığı yaşayan kişilerde birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler:

# Kişi normal bir şekilde hayatına devam ederken birden bire kaslarının titremesi ve ciltte meydana gelen kızarıklıklar ortaya çıkar.

# Kişi vücudunda şiddetli bir şekilde çarpıntı hisseder.

# Titreme,

# Terleme,

# Kaslarda gerginlik,

# Şiddetli mide bulantısı,

# Konuşurken kekeleme

# Ses titremesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

SOSYAL FOBİ RAHATSIZLIĞININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Sosyal fobi rahatsızlığına yakalanan kişilerin panik yapmaması gerekir. Çünkü bu rahatsızlık tedavi edilebilmektedir. Sosyal fobi tedavisinde ilaç kullanımı ve psikoterapi ile olumlu iyileşme sonuçları elde edebilmeniz mümkün. Sosyal fobi rahatsızlığında en çok tercih edilen ve uygulanan tedavi şekli; Bilişsel ve Davranışçı Terapi yöntemidir. Her şeyden önce soysal fobi rahatsızlığının kişi ve aileler tarafından kabul edilmesi gerekir. Bu rahatsızlığı çekingenlik ile karıştırmamak gerekir. Çünkü bu rahatsızlık hasta olan kişinin çevresindeki bilgisi olmayan insanlar yüzünden askıya alınabiliyor ve tedavide gecikmelere sebep olabiliyor.

Bireylerin kendine olan güvenini kazanamaması, onları eve daha çok kapatacaktır. Bu durumda toplum içindeki kaygıları arttıracak ve kişi ne iyi bir iş hayatı yaşayabilecek ne de evlilik yaşayıp mutlu bir aile ortamı kurabilecektir. Bu sebepten dolayı sosyal fobi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Bir önceki yazımız olan Kişilik Bozukluğu Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde depresyon, kişilik bozukluğu ve kişilik bozukluğu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

95
92 Paylaşım, 95 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir