Sosyal Medyada Nasıl Fenomen Olunur?


Sosyal medya günümüzde, biz insanlar için yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Hemen her birimizin elinde bir akıllı telefon bulunuyor ve günümüzün önemli kısmını sosyal medya uygulamalarında geçiriyoruz. Peki, şu sıralar epey moda olmuş ‘sosyal medya fenomenliği’ nedir ve sosyal medyada nasıl fenomen olunur?

Sosyal medya fenomenliği en basit tanımıyla internet aleminde fazlasıyla takip edilmek, hatırı sayılır bir kesime hitap etmek demektir. Ve bu fenomenlik kişiye pek çok açıdan fayda sağlar. Tanınmanın verdiği haz, kişinin günlük hayatına getirdiği renk ve kendine edindiği meşgale, geniş bir yelpaze olan internet aleminde hitap ettiği kesime göre edindiği işler, aldığı reklamlar ve bunun neticesinde kazandığı para veya benzeri somut maddi imkânlar bu faydalara örnek olarak verilebilir.

Öncelikle işe şunu söyleyerek başlamalıyız ki, herkese cazip gelen sosyal medya fenomenliği göründüğü kadar kolay bir iş değil. Zira bir şekilde tanınır hale geldikten sonra, bunun devamını getirebilmekte hayli önemli. Eğer siz de bir sosyal medya fenomeni olmak istiyorsanız öncelikle kendinize sormanız gereken sorular var. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan sonra geriye kalan tek şey kendinize bir yol çizmek ve bu yolda emin adımlarla ilerlemek olacaktır. Kendinize sormanız gereken ilk soru ‘Hangi alanda ön plana çıkmak istiyorum?’ olmalıdır. Zira kendinizi diğer insanlardan bir adım öne çıkartacak olan yeteneğinizi fark edemezseniz, bir adım öne çıkmayı asla başaramazsınız.

Bu sorunun yanıtı oldukça önemlidir. Çünkü yeteneğinizi keşfettikten sonra sıra onu en iyi gösterebileceğiniz veya pazarlayabileceğiniz alana yönelmeye gelecek. Çünkü her yeteneğin kendisini gösterebileceği alan birbirinden farklı. Eğer siz örneğin iyi fotoğraf çekebildiğinizi, yüzünüzde makyajı güzel taşıdığınızı veya güzel mekanları gezmeyi sevdiğinizi düşünüyorsanız bunları görsel olarak pazarlayabileceğiniz Instagram mecrasına yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Bunun dışında örgü işlerinden, “ do it yourself “ dediğimiz el yapımı ürünlerinden veya makyajdan anladığınızı düşünüyorsanız ve bunları hem eğlendirici hem eğitici bir şekilde insanlara iletebileceğinizi düşünüyorsanız kitlelere videolar aracılığı ile hitap edebileceğiniz Youtube mecrasına yönelmeniz işinize yarayacaktır. Ya da kitaplar, tatil beldeleri, spor, yaşam ve bunların benzeri konularda bilgi sahibi olduğunuzu ve bu bilgileri ilgi çekici yazılarla insanlara sunabileceğinizi düşünüyorsanız bu kez de adım atmanız gereken mecra Blog dünyası olacaktır. Dolayısıyla sosyal medya fenomenliği konusunda atacağınız ilk adım ‘Yeteneğim nedir ve bu yeteneği insanlara pazarlayabileceğin en uygun mecra neresidir?’ sorusunu kendinize sormaktır.

Bu zor kısmı atlattıktan sonra işin geri kalan kısmı biraz daha kolay. Yeteneğinizi fark edip bunu sunacağınız sosyal medya kısmını belirledikten sonra yapacağınız tek şey yeteneğinizi gösteren içerikler üretmek olacaktır. Fakat bu noktada da unutmamanız gereken bir şey var ki o da kararlı olmak. İlgi çeken ve bütün yeteneğinizi ortaya koyduğunuz içerikler üretmeye başladıktan sonra insanların ilgisini çekmeye başlayacaksınızdır. Bunun devam etmesi için pes etmemeniz ve kararlı bir şekilde devam etmeniz gerekmektedir. Örneğin kitap bloggerı olmaya karar verdiyseniz, gördüğünüz ilgi beklediğinizden az olsa dahi kitaplarla ilgili içerik üretmeye, blog yazısı yazmaya devam etmelisiniz. Veya Youtube’da bir makyaj kanalı oluşturduysanız, gelen ilgilere bakmazsınız içerik oluşturmaya, video yüklemeye devam etmelisiniz.

Zira insanlar işinde istikrarlı olan, kendisi için içerik üretmeye çabalayan insanları destekleyeceklerdir. İçerik üretirken bir yandan ürettiğiniz içeriği de kitlelere duyurmanız gerekir. Bunu yaparken de tercih ettiğiniz sosyal medya hesabının inceliklerini kullanmanız gerekiyor. Örneğin Instagram’da, bir fotoğrafın altında kullandığınız hashtagler sizin kendinizi daha geniş kitlelere duyurmanızı sağlarken, Youtube da bu ayrıntının yerini kullanacağınız anahtar kelimeler hem de içerikle uyumlu seçeceğiniz video başlığı alır. İşinizi istikrarla ve doğru bir şekilde devam ettirdiğinizde bunun karşılığını almaya başlarsınız.

Konuyu toplamak gerekirse, sosyal medya fenomenliği bir yandan fazla zor olmayan bir yandan da kararlılık ve disiplin istediği için fazlaca kolay olmayan bir durum. Yapılması gereken tek şey doğru bir yol çizebilmek. Bunun için sırasıyla yeteneğinizi fark etmek, yeteneğinizi sunacağınız en doğru pazarı seçmek ve sonrasında düzenli bir şekilde vazgeçmeden içerik üretmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 'Kaslı Barbie' Julia Vins başlıklı makalemizde magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

90
84 paylasim, 90 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı