step-egzersizi-ile-20-dakika-04

Step Egzersizi İle 20 Dakikada Başarabilecekleriniz


Spor ya da egzersiz deyince çoğu kişi zamandan şikâyet ederek zaman ayıramadığından şikâyet eder ancak haftanın 4 ya da 5 günü 20 dakikanızı ayıracağınız bir spor ya da egzersiz ile yaşamınızda, sağlığınızda ve kendinizde fark yaratabilirsiniz.

Orta seviye de yapabileceğiniz step egzersizi ile 20 dakika da yaklaşık 150 kalori yakarsınız ve sadece kalori yakmakla kalmaz aynı zamanda alışkanlık haline getirdiğiniz step egzersizleri ile psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi ve rahatlamanıza yardımcı olarak rutin yaşamınızda oluşan stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Step ile yapılan egzersizler keyifli olmakla birlikte zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız ve 1 saat boyunca yaptığınız yüksek tempolu step ile birlikte yaklaşık 700-750 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Step yapmanın en belirgin faydalarından biri vücudunuzun estetik bir görünüm kazanılmasında yardımcı olurken aynı zamanda sinir ve kalp sistemlerinin işleyişinin düzenlenmesinde destek olur.

Step Egzersizi ile 20 Dakikada Başarabilecekleriniz;

1# Step yaparken vücudunuzda biriken yağları yakıt olarak kullanarak daha verimli bir şekilde kilo kaybetmenize yardımcı olurken ayrıca kaslarınızın güçlenmesinde etkilidir.

2# Günlük yaşantınızda durağan bir yaşam sürüyorsanız eğer egzersiz yaparak aslında daha enerjik bir vücuda sahip olursunuz ve böylece gün içerisinde hissettiğiniz yorgunluk hissiyatı azalarak daha aktif olmanıza olanak sağlar.

3# Step egzersizi ile birlikte bedeninizi formda tutmanın yanı sıra zihninizin de daha pozitif bir enerji ile çalışmasına katkıda bulunursunuz.  

4# Düzenli olarak uyguladığınız egzersiz ile kan pompalama işlevini düzenleyerek kalbinizin güçlenmesine katkıda bulunursunuz.

5# Egzersiz sonrasında endorfin hormonu salgılanarak mutluluk hissi verir. Endorfin hormonu mutluluk hissini vermesinin yanında ağrı ya da sızılara karşı hissiyatı azaltır.

6# Haftanın en az 3 günü 20 dakikalık egzersiz ile birlikte kanda yüksek miktarda bulunan (HDL) lipoproteinlerin arttırılmasını sağlarken, düşük miktarda bulunan (LDL) protein miktarını değiştirerek kalp hastalıkları riskinin yanı sıra dolaşım sistemi rahatsızlıklarını da minimuma indirger.

7# Düzenli yaptığınız egzersizler ile güçlü kardiyovasküler sistemde kan basıncı düşeceğinden yüksek tansiyon risklerini minimuma indirir.

Sadece spor salonlarında uygulamanıza gerek olmayan step evinizde bulunduracağınız step tahtası ve müzik eşliğinde yapabilirsiniz. Eğer step egzersizini evde yapmak istiyorsanız step tahtası için benim tavsiyem genellikle 80 – 90 cm boylarında olan ve 2 ya da 3 kademeli step tahtaları idealdir. Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin mutlaka…

Bir önceki yazımız olan Cinsel Sağlık İçin Genital Temizlik Şart! başlıklı makalemizde cinsel sağlık, genital temizlik ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

106
100 Paylaşım, 106 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zayıflamak ya da forma girmek icin saçma sapan diyetlerin ardı arkası kesilmiyor eğer kilo vermek ve sağlıklı olmak istiyorsanız sporu egzersizi yaşam tarzınızın bir parçası olmasi gerekiyor bu kadar net.