tam-yagli-yogurt-yiyerek-zayiflayin

Tam Yağlı Yoğurt Yiyerek Zayıflayın!


Uzmanlara göre tam yağlı yoğurt, az yağlı yoğurda oranla çok daha fazla zayıflatıyor. Kilo kontrolü yapmaya çalışırken birçoğumuz yağlı olduğu gerekçesi ile yoğurdun ve sütün az yağlı olanını tercih etmeye özen gösteririz. İspanya’da sekiz bin beş yüz kişinin katıldığı ve yedi yıl boyunca yapılan bir araştırma sonucuna göre tam yağlı yoğurt tüketildiği zaman az yağlı yoğurda oranla daha fazla zayıflattığı ortaya çıktı.

Tam yağlı yoğurt yiyerek zayıflamanın metabolizma üzerindeki etkileri:

Yoğurt içerdiği süt şekeri olan laktoz sayesinde yemekten sonra ortaya çıkan tatlı ihtiyacını azaltıyor.

Yüksek protein içeriği nedeni ile yoğurt kişiyi çok daha uzun süre tok tutuyor.

Tam yağlı yoğurdun içerdiği yağ sayesinde midenin boşalma zamanı uzuyor ve kişinin acıkma duygusu azalıyor. Kişi az yağlı yoğurt yediği zaman midenin boşalma zamanı çok daha kısa olduğu içim çok daha çabuk acıkıyor.

Yoğurdun içerdiği iyi bakteriler sayesinde bağırsak florası iyileşiyor. Bu sayede bağışıklık sistemi düzene giriyor.

Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olan sütün, damar üzerine koruyucu bir etkisi vardır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu için zayıflama sürecini de hızlandırarak damarları iyileştirmeyi sağlıyor. Kalsiyum aynı zamanda kemikler üzerine de koruyucu etkidedir.

Yoğurdun içeriğinde bulunan asit aynı zamanda bel çevresi yağlarının da düşmanıdır.

Yoğurt aynı anda üç temel beslenme bileşeni olarak adlandırılan protein, yağ ve karbonhidrat maddelerini içerdiği için yegâne besinlerden biri olarak önem taşımaktadır. Yani yalnızca yoğurt tüketmek bile beslenme açısından vücuda istediği bileşenleri vermektedir.

Yoğurt, demir emilimini azaltabilmektedir. Bu yüzden kansızlığı olan kişilerin yoğurdu ana öğünde tüketmek yerine, ara öğünlerde yoğurdu tercih etmesi çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Eğer kansızlık sorununuz yok ise o zaman her yemekten sonra 1 su bardağı tam yağlı ev yapımı olan yoğurdu yemeyi hayatınızdaki bir alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Bu sayede zayıflama sürecinizi hızlandırmış olur, damarlarınızı korursunuz. Aynı zamanda kemikleriniz güçlenir ve tembel bağırsaklarınızın çalışma düzeni iyileşir. Tabi ki yoğurt tüketerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Zayıflama Tüyoları başlıklı makalemizde pratik bilgiler ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
90 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir