tarcinin-mucizevi-faydalari

Tarçının Mucizevi Faydaları


Tarçının en belirgin özelliklerinden biri kış aylarında tüketiliyor olması. Buna neden ise elbette kış aylarında soğukların etkisiyle hastalıkların daha yaygın bir şekilde olması. Tarçın içeriğinde bol vitamin ve besinlerle çoğu hastalığın iyileştirilmesi için kullanılmakta olup çoğu hastalıklar için de kalkan görevi üstlenerek vücudu hastalıklara karşı koruma etkisi bulunmaktadır.

Tarçının sağlığımıza birçok katkısının bulunması içeriğindeki terpen, müsilaj, sinamil alkol, weiterhin ve bol miktarda uçucu yağ içermesidir. Sağlığımız için Tarçının Mucizevi Faydaları ise;

Soğuk Algınlığı, Öksürük ve Baş Ağrısına Karşı Etkilidir: Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan hastalıkları iyileştirir. Eğer düzenli olarak kullanım sağlanırsa bu hastalıklara karşı vücudun ve bağışıklık sisteminin savaşmasını sağlayarak metabolizmanın güçlenmesine destek olur.

tarcinin-mucizevi-faydalari-01


Karın Ağrısına İyi Gelir:
Eğer şiddetli bir karın ağrısı çekiyorsanız tarçın şiddetli ağrınıza iyi gelecek derecede bile etkilidir. Tarçını tüketmeye başladığınızda bile ağrılarınızda ki azalmayı hissedebilirsiniz.

Kansere Karşı Savaşır: Tarçın üzerine yapılan araştırmaların neticesinde mide kanseri, tümör, kolon kanseri, kemik kanserine karşı savaşarak olumlu sonuçlar alınabileceği tespit edilmiştir. Aynı zamanda tarçın tüketilmesi sonucunda vücudun şeker oranını dengelemesi ile kanser hücrelerini azaltıcı bir etkisi bulunuyor.

Beyni ve Hafızayı Güçlendirir: Tarçın faydaları için yapılan bir başka araştırmada ise, tarçın tüketimi sonucu hafızayı güçlendirdiği, beynin fonksiyonlarının güçlenmesine destek olduğu, konsantrasyonu sağladığı belirtilmiştir. Tarçının en güçlü özelliklerinden biri de Alzheimer hastalığını tetikleyen genlerin engellenmesini sağlayarak zarar gören hücreleri yavaşlatarak yeniden onarılması için destek olur.

Zayıflamaya Destek Olur: Tarçın kan dolaşımının artmasına neden olduğu için diyetlerde zayıflamak için tarçın tüketilebilir. Bunun yanı sıra taşıdığı bir diğer özellik ise kan inceltici olması ve kalp rahatsızlıkları yaşayan kişilerde kan pıhtılaşmasının önüne geçer. Yüksek kolesterol sorunu yaşayan kişilerde de kolesterolün düşürülmesi ile de etki göstermektedir.

Kas ve Kas Ağrılarına İyi Gelir: Tarçın, vücut ısısının arttırılması içinde idealdir. Tarçın taşıyıcı özellikteki bir yağ ile karıştırıldığında, kas ağrılarınızın hafiflemesine ve kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Hatta günün yorgunluğunu bile atabilirsiniz.

Aşırı Sinirlilik ve Depresyonu Giderir: Aşırı derecede gerginlik, sinirlilik ve depresyon rahatsızlıkları taşıyorsanız tarçının yatıştırıcı etkisi ile doğal bir sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle rahatlayabilir, bulunduğunuz depresyon bakteriyel nedenlere dayanıyorsa mucizevi bir şifa etkisi yaratacaktır. Aynı zamanda tarçının kokusu da rahatlatıcı bir etki taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Zencefilin Sağlığa Faydaları başlıklı makalemizde mide rahatsızlığı, şifalı bitkiler ve zencefilin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
80 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir