tarıh-boyunca-turklerın-kullandıgı-savas-taktıklerı

Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Savaş Taktikleri


Türklerin en önemli özelliklerinden biri savaş yetenekleri ve kazandıkları savaşlardır. İşte tarih boyunca Türklerin kullandığı savaş taktikleri… Her toplumun kendine has birtakım özellikleri vardır. Bu özelliklerin farklılığı hem kültürel hem de yaşayış tarzlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Türklerin tarih boyunca öne çıkan en belirgin özelliği ise savaş alanlarındaki yetenekleri olmuştur.

Dünyaya savaş esnasındaki saldırı taktikleri ile hala sırrı çözülemeyen kilometrelerce uzaktaki savaşları bile kontrol edebilen Komutan Metehan tarih boyunca büyük bir nam salmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş taktiklerindeki inanılmaz zekanın gözler önünde olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Türk orduları her zaman topla tüfekle değil, zekası ile büyük orduları dağıtmayı başarmıştır.

KURT KAPANI

İslamiyet’ten sonra Hilal taktiği olarak da adlandırılan kurt kapanı, kurtların düşmanlarını güvensiz bölgeye çekmek için kullandığı bir yöntemdir. Savaş sırasında öncü bir birlik saldırır, bir süre sonra ise geri çekilir ve düşman askerlerinin bastırması ile sağ ve sol kısımlardan geri çekilen askerler saldırır. Bu şekilde çembere alırlar.

SON SAVUNMA TAKTİĞİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşında uyguladığı bir yöntemdir. ‘Hattı müdafaa yoktur, sattı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.’ sözünün sebebi ise, bir birlik çekilse bile diğer birliklerin mevzisini koruyup sonuna kadar dayanması gerektiğidir. Bu taktik sayesinde Sakarya Zaferi kazanılmıştır.

SAD PLANI

Osmanlığı İmparatorluğu döneminde uygulanan bu taktik Kuran’daki ‘sad’ harfinden gelmektedir. Harfin kuyruk kısmında süvariler düşmanın kaçmasını engellemek için güneyine ilk ordu, doğusuna ise ikinci ordu yerleştirilerek düşmanı sarması ve yok edilmesi amaçlanmaktadır.

KEŞİF VE YIPRATMA PLANLARI

Türk orduları genel olarak kendinden büyük ordular ile savaşmıştır. Bu nedenden dolayı savaş taktiği planları çoğunlukla düşmanın morali üzerine kurgulanmıştır. İlk olarak hızlı savaş atlı birlikleri ile düşmana saldırılır, sonrasında ise korkutucu nağralar atılır ve keşif çalışması da yapılırdı.

GECE BASKINLARI

Türkler tarih boyunca göçebe bir yaşam sürmüşlerdir. Bu nedenden dolayı atları en iyi kullanan millet olarak nam salmışlardır. Bu sayede gündüzleri gibi geceleri de seferler düzenlenirdi. Türkler beklenmedik saldırılar yaparak her zaman düşmanına karşı avantajı ellerinde tutarlardı.

Bir önceki yazımız olan Train To Busan Filmi 21 Temmuz 2017'de Vizyonda başlıklı makalemizde kültür ve sanat ve sinema hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

111
108 paylasim, 111 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı