taze-insan-eti-yiyorlar

Taze İnsan Eti Yiyorlar


Adını yaşadıkları ada Sentinel’den alan Sentinel kabilesi, Hint Okyanusu’ndaki Bengal Körfezi’nde yer alan Andaman adlı adalar topluluğunun Kuzey Sentinel adasında yaşayan bir kabiledir. Avcı ve toplayıcı yaşam biçimleri dolayısı ile son derece sınırlı ve ilkel olan tarımdan elde ettikleri ile yaşamlarını sürdürmektedir. Sentinel kabilesi, 10.000 yıllık geleneklerini günümüzde de sürdürmektedirler. Bu gelenekler arasında cannibal yani yam yam olma özellikleri de vardır. Bu arada bakir bir kabileden bahsettiğimizin altınızı çizelim. 😉

TAZE İNSAN ETİ SEVİYORLAR

Yaklaşık 300 kişiden oluşan Sentinel kabilesi, modernize ve 21. yüzyıl insanının ahlaki değerlerine son derece uzak bir yaşam sürdürmektedir. Dış dünyayla bugüne dek hiç bağlantı kurmayan Sentinel kabilesi, kurulmak istenen tüm temasları ise ya sabote etmişler ya da adaya yaklaşmak isteyen kişileri, bağlı oldukları Hindistan hükümeti yetkililerini ya da bilim insanlarını gerçek anlamda pişirip yemişlerdir.

Yani dış dünyayla hiçbir bağlantı kurmadıkları gibi, kurulmak istenen tüm etkileşimleri de tamamen ortadan kaldırmışlardır. Günümüzde tarımla ilgilenmeyen kabile, izole edilen bir toplum yapısına sahip olduğu için ekonomik modelleri ya da sosyal hayatlarıyla ilgili hiçbir bilgi elde edilememektedir.

2000’li yıllarda bu adaya yakın yerlerde yaşamını sürdüren halklara ait balıkçılardan Sentinel adasına gereğinden daha fazla yaklaşmış olan 1 adet balıkçı teknesinde bulunan 2 balıkçıyı Sentinel kabilesi öldürmüşlerdir. Bunun haricinde de daha birçok Sentinel vukuatları yaşanmaktadır.

Panama’da bandıralı bir geminin batmasıyla kazazede insanlara saldırmaları, aslında Sentinel kabilesinin hümanist(!) yanının bir yansımasıdır. Ancak bu kabilenin hümanizm anlayışı insan eti tüketmek ile sınırlı kalmıştır.

İNSAN SAFARİLERİ VE BAKİR HİNT ADALARI

Hindistan’a bağlı olan Nicobar adalarında, tıpkı Sentinel kabilesi gibi benzer ve farklı endemik insan toplulukları yer almaktadır. Bu topluluklar Sentinel kabilesi benzeri toplumsallaşmış ilkel yapılardır. 1940’lı yıllarda varlığını sürdüren ve tıpkı Sentinel kabilesi kültürüne benzer bir kültüre sahip olan insan eti tüketmeleriyle meşhur hale gelmiş Jarawa kabilesi de çok popüler bir kabiledir.

Yam yam kabilelerin yaşamını sürdürdüğü bölgeler günümüzde insan safarileri adı altında ‘insanat bahçesi’ mantığı ile ziyarete açılmıştır. Adalara merak edip gelen insanların, adada yaşayan kabilelerin yaşam alanlarına safari araçlarıyla giderek rahatsızlık vermeleri, istekleri haricinde fotoğraflamaları ya da çeşitli turistik kaygılarla sonuçlanmaktadır. Elbette ki bu iş sonrasında hatırı sayılır bir turizm geliri de elde edilmektedir.

Aslında biraz düşündüğümüz zaman Sentinel kabilesinin neden dış dünyayla bağlantı kurmadıkları ve yabancılara neden agresif tavırlar sergilediklerini anlamak çokta zor değil! Sentinel adasına ulaşım ve seyahat etmek günümüzde ne yazık ki güvenlik nedeni ile sınırlandırılmaktadır. Tabii Jarawa kabilesinin modern insanla tanışması sonrasında yaşanan gelişmelere bakacak olursak; yalnızca modern insanın değil, Sentinel kabilesinin hem güvenliği hem de huzuru için en olumlu sonuç adanın izole yapısının korunmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Fotoğraf Çekiminde Farklı Bir Açı Yakalamak İsteyenler başlıklı makalemizde foto galeri, listeler ve photoshop hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

78
75 paylasim, 78 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı