teknolojik-terimlerin-tarihi

Teknolojik Terimlerin Tarihi


BUG

Yazılım kodlarında ya da bilgisayar sistemlerinde ortaya çıkan hatalara verilen ‘bug’ adı, Türkçede ‘böcek’ anlamına gelmektedir. Bu kelimenin bir teknoloji terimi haline nasıl geldiği ile ilgili birden fazla senaryo bulunmaktadır. Bu senaryolardan en çok bilineni ise 1946 yılında Harvard Üniversitesi’ndeki ‘Mark II’ adındaki bir bilgisayarda yaşanan hatanın aslında devreler arasına giren bir güveden kaynaklanıyor olmasıdır.

Bu durumun ise kayıtlara sistemde bir ‘bug’ var şeklinde geçmesi terimi bugüne taşımış. Fakat bundan çok zaman önce Thomas Edison’unda mektuplarında buna benzer sorunlar için ‘bug’ kelimesini kullandığı görülüyor. Bunun haricinde 1930 ve 1940’lı yıllarda piyasaya çıkan pek çok cihazın tanıtımında da küçük sorunlar için ‘bug’  kelimesinin geçtiği görülüyor.

GOOGLE

Artık internet denildiği zaman akla ilk gelen şey olan ve bir şirket adı olmaktan çıkarak bir terim haline gelen Google’ın adı ‘Backrub’ da olabilirdi. Fakat Sergey Brin ve Larry Page bu isimden vazgeçerek ‘Google’ isminde karar kıldılar. Google adının hikayesi aslında basit bir yazım yanlışından gelmektedir. 1997 yılında kendi gibi pek çok öğrenci ile aynı ofisi paylaşan Larry Page, ofis arkadaşları ile birlikte arama motoru için akılda kalıcı bir isim düşünmekteydi.

Sean Anderson matematikte 1 ve ardından 100 tane sıfırın geldiği sayıya verilen isim olan ‘googolplex’ adını önerdi. Larry Page bu adı uzun buldu ve kısaltması olan ‘googol’ kelimesinin müsait olup olmadığına bakılmasını istedi. ‘Googol’ yerine yanlışlıkla yazarak ‘Google’ kelimesini aratan Sean Anderson, bu adın boşta olduğunu gördü ve Larry Page’de adı bu şekli beğendi. Böylece ‘Google’ ismi ortaya çıkmış oldu. Sean Anderson şu an Microsoft firmasında çalışıyor.

ROBOT

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok örneğini gördüğümüz robotların isminin nereden geldiğini şöyle bir düşündüğünüz oluyor mu? Robot kelimesinin kökeni eski Slav dillerinden geliyor. Robot kelimesinin anlamı ise ‘zorla çalıştırma’ olarak ifade ediliyor.

Robot kelimesini günümüzdeki anlamı ile ilk kez kullanan kişi ise Çek yazar Karel Capek’tir. 1920 yılında yazdığı ‘Rossum’un Evrensel Robotları’ isimli oyunda robot kelimesi ilk kez bu anlamı ile kullanmıştır. Oyunun hikâyesinde Rossum’un şirketi hiçbir duygusu ya da bağımsız düşüncesi olmayan insanlar üretmekteydi. Capek bu özel üretim insanlara ise robot adını vermişti.

WIKI

Wiki denildiği zaman akla ilk gelen şey %90 ‘Wikipedia’ olsa da, aslında Wikipedia internetteki ‘wiki’ sitelerinden yalnızca bir tanesidir. Kullanıcıların bilgileri girerek düzenlenebildiği kaynak siteler olarak tasarlanan wiki sitelerinin atası ‘WikiWikiWeb’ sitesidir. Buna bir site demek çok doğru olmasa da, aslında bir site şablonu demek çok daha iyi olacaktır.

Wiki kelimesi ise WikiWikiWeb sitesinin yaratıcısı olan Ward Cunningham’ın Hawaii’deki bir tatilinde otelinden havaalanına giderken kullandığı otobüsün adından gelmektedir. Hawaii dilinde ‘çok hızlı’ anlamına gelen bu kelimeyi oldukça beğenen Ward Cunningham, platforma bu adı koymayı uygun görmüştür.

BLUETOOTH

Bir kablosuz bağlantı teknolojisi olarak karşımıza çıkan Bluetooth’un bire bir Türkçe karşılığı ‘mavi diş’ anlamına gelmektedir. Bu anlam ilk bakışta size çok alakasız gibi gözükse de, aslında bu ismin seçilmesinin tarihsel bir nedenin var olduğunu belirtmek isteriz. 958 ile 986 yıllarında Danimarka Kralı Harald Gormsson’ın takma adı ‘Blatand’ idi. Yani bu ad ‘mavi diş’ anlamına geliyordu. Neden böyle bir takma ada sahip olduğu kesin olarak bilinmiyor olsa da, muhtemelen dişlerinin gerçekten maviye yakın bir renkte olduğu iddialar arasında yer alıyor.

Harald Blatand Gormsson’un tarihe geçmesine sebep olan şey dişleri değil tabi ki… 🙂 Harald Blatand Gormsson, ülkede bulunan çok sayıda klanı tek bir krallık altında toplayan ilk kişi olarak tarihe geçmiştir. Bluetooth teknolojisi de normalde pek çok alanda rakip olan Intel, IBM, Ericsson ve Nokia’nın bir araya gelerek ortaya çıkarmış olduğu bir teknoloji olduğu için Harald Blatand Gormsson’dan hareket ile Bluetooth adı almıştır. Bluetooth logosu H ve B harflerinin eski Kuzey Avrupa harfleri ile yazılmış şeklidir.

FARE

Bilgisayar kullanırken sürekli elimizin altında bulunan en büyük yardımcımız farenin adı sizce şeklinden mi geliyor? Aslında gerçekten böyle olabilir, fakat fareyi icat eden kişi Douglas Engelbart ismin kaynağı ile ilgili biraz daha farklı konuşuyor.

Bu konu sorulduğunda ise neden fare denildiğini gerçekten bilmediğini ifade ediyor ve en başta öyle dendiğini ve değiştirmemeyi tercih ettiklerini ifade ediyor. Douglas Engelbart’a yakın birçok kaynak da durumun aynen bu şekilde olduğunu söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Kısa Boylu Kadınlar Burada Mı? başlıklı makalemizde eğlence ve mizah hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
78 paylasim, 81 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı