teknoloji-ve-cocuklar

Teknolojinin Çocuklar Üzerinde Olumlu ve Olumsuz Etkisi


Teknoloji hayatımızı her anlamda kolaylaştırmayı başaran mucizevi bir bütünlüktür. Telefon, internet, elektrikli ev aletleri ve işyerlerindeki devasa iş makineleri gibi pek çok farkı ve kullanışlı ürünü vardır.

Mesela insanlar teknoloji sayesinde ulaşmak istedikleri tüm bilgilere internet üzerinden oldukça hızlı bir şekilde erişebiliyor. Son yılların en gözde teknolojik ürünlerinden akıllı telefonlar sayesinde dünyanın bir diğer ucundaki insanlarla bile sohbet edebiliyor, alışveriş yapabiliyor ve dünya gündemini takip edebiliyoruz. Özellikle evlerimizde kullandığımız elektrikli ev aletlerine ne demeli? Onların hayatımızda çok daha farklı bir yeri vardır. Hele ki bir ev hanımı için bu küçük aletler adeta bir dilsiz yardımcı gibidir. Teknolojinin çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz etkisi bulunmaktadır. Öncelikle olumlu yönlerini ele alalım. Çocuklar okul ödevlerinin büyük bir bölümünü internetten araştırarak yapmaktadır. Hatta teknolojinin gelişimine bağlı olarak eğitim sisteminde de birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Artık ders konuları, ders notları ve ödevler internet üzerinden çocuklara ve velilere iletiliyor. Bazı internet siteleri ise online ders eğitimi vererek çocuklar için adeta bir canlı dershane ortamına dönüşmektedir. Bu sayede ailelerinde maddi anlamda büyük bir tasarruf etmesi sağlanıyor. Özel derslere verilen yüklü miktarlar yerine tek bir tıklama ile çocukların dilediği dersleri dinleyebilmesini mümkün kılıyor. Elbette ki teknolojinin çocuklar üzerinde olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Hele ki doğru yönlendirme yapılmaz ise internet çocuğunuz için gerçekten tehlikeli bir alana dönüşebilir. Çocuklar dışarıda oyun oynamak ya da ailesi ile birlikte vakit geçirmek yerine artık bilgisayarlarda ve akıllı cep telefonlarında eğlenmeyi tercih ediyorlar. Buda maalesef ki onların asosyal olmasına zemin hazırlıyor. Aile içi iletişimin kısıtlanmasına ve dış dünya ile reel iletişimin kesilmesine sebep olan teknoloji kullanımının mantıklı bir şekilde çocuğa öğretilmesi gerekir. Bu gibi çocuklar ileride iş dünyasında da başarısız oluyor.

Teknolojini nimetlerinden akıllıca faydalanmayı bilirsek çocuklarımızla birlikte kaliteli bir zaman geçirebiliriz. Böylece hem teknolojinin zararlarından korunabiliriz hem de teknolojiyi çok daha verimli bir şekilde kullanabiliriz. Unutmayın, hayat sadece o küçük aletlerin içerisinden ibaret değildir!

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalı? başlıklı makalemizde bebek bakımı, bebek sağlığı ve göbek bağı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

111
106 Paylaşım, 111 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir