Televizyondaki Tehlike


Televizyonun bağımlılık yaptığının bilimsel olarak kanıtlandığını sizlere duyurmak isterim. Üstelik bu bağımlılık insanları yorgun bir ruh haline de düşürüyor.

Televizyon seyreden insanların davranışlarını ve duygularını günlük yaşam esnasında takip edebilmek adına yapılan bilimsel bir çalışmada, katılımcılara üzerlerin de taşımaları için birer adet cihaz verilmiş. Katılımcı kişilere, gün içerisinde 6-8 kez cihaz aracılığı ile sinyal gönderilmiş. Katılımcılar gönderilen sinyali aldıkları zaman ne yaptıklarını ve ne hissettiklerini tek tek not etmişler. O anda televizyon seyreden kişilerin kendilerini hem rahatlamış hem de pasif hissettikleri belirlenmiş. Benzer bir şekilde, EEG çalışmaları da televizyon seyrederken kitap okumaya oranla çok daha az zihinsel uyarılma olduğu ortaya çıkmış. İlginç olan şu ki; televizyon kapatıldığı zaman rahatlama duygusunun sona ermesi, fakat pasiflik ve düşük uyarılma durumunun devam etmesi gözlerden kaçmamış.

Televizyon Tembellik Yapıyor

Yapılan bilimsel araştırmaya katılanlar, televizyonun bir şekilde bedenlerindeki enerjilerini çekip aldığını ve kendilerini hem tükenmiş hem de bitkin hissettirdiğini yansıtmışlar. Bu kişiler, televizyon seyrettikten sonra, öncesine oranla bir şeye çok daha zor bir şekilde yoğunlaştıklarını da söylemişler. Fakat bu durumun aksine, kitap okuduktan sonra çok nadir olarak bu tür problemler ile karşılamışlar. Spor yaptıktan veya hobiler ile uğraştıktan sonra da ruh hallerinde düzelmeler ve büyük ölçüde iyileşmeler kaydetmişler. Fakat bu çalışmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise çok fazla televizyon seyreden kişilerin (günde 4 saat ve üzeri) az televizyon seyreden kişilere göre (günde 2 saatten az) çok daha az zevk aldıkları ortaya çıkmış. Bazı kişiler ise fazla zevk almamanın yanı sıra, daha üretken ve çok daha yararlı bir iş yapmadıkları için kendilerinde suçluluk ve rahatsızlık da duymuşlar. Japonya, İngiltere ve Amerika’da yapılan bu bilimsel araştırmalar hem suçluluk duygusunun hem de gelir düzeyinin düşük olduğu gruplarda çok daha fazla bu etkilerin oluştuğunu göstermiş.

Bir önceki yazımız olan Yüz Terlemesinin Nedenleri ve Çözümü başlıklı makalemizde cilt bakımı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

76
71 Paylaşım, 76 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir