ter-kokusuna-karsi-bitkisel-cozum

Ter Kokusuna Karşı Bitkisel Çözüm


Çoğu kişinin ortak şikayetlerinden biridir ter kokusu. Ter kokusunu önlemek için deodorant koltuk altı jelleri gibi birçok yöntem denemişsinizdir ancak genel de kullanılan ürünler geçici olarak çözüm sağlamaktadır. Ter kokusunun oluşma nedeni ise, koltuk altındaki yağ bezelerinin olması gerektiğinden daha fazla çalışması sonucu bakteri toplamasından meydana gelen kötü ve rahatsız edici kokudur. Bu durumun önüne geçmek içinde ter kokusunu tetikleyen sorunları etkisiz hale getirmek gerekir.

Ter kokusunu tetikleyen sorunları etkisiz hale getirmek için yine doğanın bize sunmuş olduğu bitkilerden faydalanabilir ve Ter Kokusuna Karşı Bitkisel Çözüm ile savaşabiliriz.

Ter kokusuna karşı kullanabileceğiz bitkisel yöntemler;

Nane: 1 çay fincanı kaynamış su içerisine taze naneyi ince bir şekilde doğrayarak ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra gün içerisinde 3 kez hazırladığınız karışımdan içtiğinizde ter kokusunu etkisiz hale getirebilirsiniz.

Enginar Kökü: En etkili yöntemlerden biri olan enginar kökünü 1 çay fincanı kaynamış su içerisine enginar kökünü ince bir şekilde doğrayarak ekleyin ve 20-25 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra süzgeçten geçirerek süzün ve yine aynı şekilde günde 3 kez tüketebilirsiniz.

Ada çayı: Ada çayını içmek kimileri için acı tadından dolayı çok zordur ama ada çayı içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek en fazla günde 3 kez içebilir ve ter kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Patlıcan: Ter kokusunun önlenebilmesi için patlıcan etkilidir ve terlemenin önüne de geçmektedir. Patlıcan ile ter kokusunu önlemek istiyorsanız yarım litre su içerisine 1 ya da 2 avuç kadar küp küp doğradığınız patlıcan ilave edilerek kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülen patlıcan suyunu günde 3 kez tüketebilirsiniz.

Tüm bu bitkisel kürlerin yanı sıra ter kokusunu karşı alabileceğiniz diğer önlemleri ise;

# Günde bir kez kısa süreli de olsa duş almalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz ve duş esnasında koltuk altlarınızı antibakteriyel özelliği olan duş jeli ya da sabun ile temizlemelisiniz.

# Kötü oluşan kokuları engellemek için düzenli olarak koltuk altlarınızı tıraş etmeniz büyük ölçüde etkili olacaktır ayrıca bakteri oluşumunun da önüne geçecektir.

# Tükettiğiniz besinlere özellikle kırmızı eti fazla tüketiyorsanız ve fazla baharatlı besinler tüketiyorsanız ter kokusunu tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu sorunun önüne geçebilmek için beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmelisiniz.

# Bir diğer etken ise kıyafet seçiminiz. Kıyafet seçiminde sentetik kumaşlardan, ürünlerden uzak durmalısınız. Sentetik ürün yerine doğal malzemelerden üretilen yün, pamuk, ipek gibi ürünleri tercih etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yosun Yağının Faydaları başlıklı makalemizde doğal cilt bakımı, şifalı bitkiler ve yosun yağının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
93 Paylaşım, 92 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir