Terör Olayları Çocuklara Nasıl Anlatılmalı ve Etkisi Nasıl Hafifletilmelidir?


Nerede ve ne zaman olacağı belli olmayan terör saldırıları, hayata dair kısıtlı bilgisi olan çocuklar için oldukça kafa karıştırıcı ve korkutucu bir durumdur. Bu dönemde ailelerin dikkat etmesi gereken şeyler şunlardır:

HABER KAYNAKLARINDAN ÇOCUĞU UZAK TUTUN

 • Çocuğunuza güvende olduğunuzu sık sık dile getirmelisiniz. Çocuğun sizin onu koruyacağınızı duymaya ihtiyacı olacaktır.
 • Çocuğu haber kaynaklarından uzak tutmalısınız. Ayrıca bu tip olayları yanında konuşmamaya özen göstermelisiniz.
 • Çocuğunuz korktuğu için sizinle konuşmak isteyebilir. Bu ihtiyacı asla geri çevirmemelisiniz. Her zaman ulaşılabilir olmalısınız.
 • Hayatın normal akışının sekteye uğradığı bu dönemde, çocukların okul, yemek ve uyku gibi rutinlerinin bozulmaması önemlidir.

BİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ DAVRANMAYIN

 • Yetişkinler, sakin bir şekilde kendinden emin konuşarak olaylarla baş etme konusunda çocuklara örnek olmalıdır.
 • Çocuklarla konuşmadan önce ne kadar bilgiye sahip olduğu öğrenilmelidir. Olayları duyduğundan eminseniz, ‘Ülkemizde çok üzücü bir olay yaşandı. Bu olayla ilgili bazı şeyler duymuş olabilirsin. Neler duyduğunu merak ediyorum’ gibi cümlelerle iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.
 • Eğer çocuğunuzun bu olayları duymadığını düşünüyorsanız, ‘Günün nasıl geçti, bugün ilginç bir olay oldu mu? Konuşmak istediğin herhangi bir şey var mı?’ gibi soruları yöneltebilirsiniz.
 • Çocuğunuz üzülmesin diye bir şey olmamış gibi davranmayın. Yaşına uygun, fakat net bilgiler vermeye özen gösterin. Bu olaylara tıpkı onun gibi, sizin de oldukça üzüldüğünüzü söyleyebilirsiniz.
 • Yaşanan bu durumların ‘olağan dışı’ olduğunu ve bu sebepten dolayı etrafta, haberlerde çok sık konuşulduğunu vurgulayın.

5 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN DURUM FARKLIDIR

 • 5 yaşından küçük çocuklar için, durumu daha basit tutmanız gerekir. ‘Herkesi üzen kötü bir olay yaşandı ve bu olaydan dolayı zarar gören insanlar oldu. Doktorlar yaralananlarla, polisler de olayları yapanlarla ilgileniyorlar merak etme’ diyebilirsiniz.
 • 5 yaşından büyük çocuklarda, ‘Herkesin üzülmesine yol açan bir olay yaşandı. Bazı kişiler, istedikleri olmadığı için çok kızar ve başkalarına zarar vermek adına kötü davranışlarda bulunur. İşte bu olay da, istedikleri olmayanların çıkardığı bir kavga gibi. Onlar etrafa zarar verdikleri için, etraftaki kişiler de ne yazık ki zarar gördü. Yaralananlar ve hayatını kaybedenler oldu. Yaralananları iyileştirmek için doktorlar, bu olayı çıkaranları yakalamak için ise polisler ilgileniyor’ diyebilirsiniz.
 • Yaşanan olaydan dolayı etrafta gördüğü polisleri ya da ambulansları göstererek, bizi korumak için çalıştıklarını anlatabilirsiniz. Bu çocuğa somut bir güven sunmanıza yardımcı olur.

DAVRANIŞLARI YAKINDAN İZLENMELİ

 • Bu tarz olayların yaşandığı dönemlerde çocukların uyku ve yeme alışkanlıkları, isteksizlikleri, korkuları ve endişeleri aile tarafından çok yakından izlenmelidir.
 • Terör olayına bire bir şahit olan çocuklarda, yukarıdaki adımlar yeterli gelmeyecektir. Bu çocuklar için hiç vakit kaybetmeden uzmanlardan yardım almanız gerekir.

Bu adımlara dikkat etmek ve gerekirse çocuğunuzu uzmana göstermek, çocuğunuzun ileriki yaşlarda travma yaşamaması için oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Türk Halkı 2016 Yılında Google'da En Çok Ne Aradı? başlıklı makalemizde eğlence, google ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

137
135 paylasim, 137 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Artık ne kadar küçük olsalar da çocukların bu olaylardan etkilenmemesi içten bile değil 😞 Her ailenin bu konuda bilinçlenmesi adına güzel bir yaklaşım teşekkür ederiz.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı