tetik-nokta-masaji

Tetik Nokta Masajı


Vücudunuzdaki kasların çevresini bir demet gibi saran ve ağrılı bölgelerinde bulunan kas düğümüne tetik nokta denilmektedir.

Vücudunuzda herhangi bir kas zarar gördüğünde otomatik olarak ağrının hissedildiği bölge ve çevresinde kasılmalar meydana gelecektir. Tetik nokta masajı yapılarak zarar gören bu bölgenin tedavi edilmesi mümkündür. Vücutta oluşan bu ağrı aniden kaybolursa kas gevşer ve eski haline dönerek kişinin rahat etmesi sağlanır.

tetik-nokta-masaji-2

Tetik nokta masajı, kas kramplarının ve sinir kasılmalarının neden olduğu ağrıları hafifletmek veya yok etmek için uygulanan bir masajdır. Aynı zamanda tetik nokta masajı; baş ağrıları, siyatik, boyun – omuz ve bel tutulmaları gibi şikayetlerin giderilmesi için tercih edilen bir masajdır. Tetik nokta masajı uygulamasında kişinin kasları derinlemesine incelenir. Tetik nokta masajında yüzeye yakın konumda olan kaslar, eklemler, bağ dokular ve daha derinde bulunan bağ dokular üzerinden çalışma yapılmaktadır.

Tetik nokta masajının uygulama süresi ve tekrarlanma çizelgesi ise kaslarda meydana gelen sıkışmaların derecesine göre değişiklik gösterdiği için her kişiye farklı sürelerde uygulanan bir masajdır. Tetik nokta masajı uygulamasında nüfuz edilen yerler düğüm haline gelen kaslar olduğu için uygulama sonrasında uyuşma, hassasiyet, karıncalanma ve yanma gibi şikayetlerin hissedilmesi genellikle olabilir.

tetik-nokta-masaji-3

Tetik nokta olarak bilinen kas düğümleri çok kısa ve çok sert bir hale gelebilir. Bu nedenden dolayı da kaslar daha çabuk yorulacaktır ve eklem hareketlerinde takılmalar meydana gelecektir. Tetik nokta masajı uygulamasındaki yöntemlerden bahsetmek gerekirse;

# İlk olarak tetik nokta enjeksiyonunu görüyoruz.

# Sonrasında ise sprey ve germe, derin darbe masajı gibi özel teknikler tetik nokta masajında sıkça tercih edilen yöntemler arasındadır.

# Direkt olarak tetik noktayı hedef alan ve uygulanan teknik ise derin darbe masajıdır. Derin darbe masajı, tetik nokta masajı uygulamasında çok etkili bir yöntemdir ve hemen hemen enjeksiyon uygulaması kadar büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle tetik nokta masajı uygulanırken en sık tercih edilen ve kolay bir şekilde uygulanan masaj yöntemi derin darbe masajı olarak belirlenmektedir.

İyi bir masaja ihtiyacım var diyorsanız, tetik nokta masajını deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hem Pratik Hem de Günlük Bakım Yöntemleri başlıklı makalemizde ağız bakımı, detoks ve pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72
67 Paylaşım, 72 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir