Tirnak-Batmasi-Nasil-Gecer

Tırnak Batması Nasıl Geçer?


Ayak başparmaklarındaki tırnakların aşırı derin kesilmesi ve dar ayakkabılar, tırnak batmasının birinci sebebidir.

Peki tırnak batması nasıl geçer?

Öncelikle, her sağlık sorununda olduğu gibi, konunun uzmanı bir doktora danışmalısınız. Tırnak batması rahatsızlığıyla genel cerrahlar ilgilenir. Muhakkak bir doktora görünüp, durumunuzla ilgili gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Çok küçük, belki ameliyatsız bir girişimle çözülebilecek bir tırnak batması, uzun süre ihmal edilmesi halinde ciddi enfeksiyon sorunlarına ve hatta uzuv kayıplarına bile yol açabilir.

Tedavi yöntemleri

En hafif tırnak batmalarında çözüm, eğer enfeksiyon söz konusu değilse, tırnak ile batma alanı arasına tampon yerleştirmektir. Bu durumda tırnak batma bölgesine giremeyecek ve yaralanmaya, dolayısıyla enfeksiyona sebep olamayacaktır. Bu uygulama, kanamayan, iltihap yapmamış batmalar için geçerlidir.

Eğer tırnağınızın battığı noktada kanama ve iltihaplanma varsa, ne kadar basit olursa olsun muhakkak bir doktora görünmelisiniz. Bazen bu durumdaki tırnak yapısına cerrahi müdahale yapmak gerekebilir. Yapılacak müdahale çoğu zaman gün içinde çektiğiniz ağrıdan çok çok daha azını hissettirecektir.

İşlem, genellikle tırnağın problemli kısmının lokal anestezi altında yapılacak girişimle batmaya yol açamayacak şekilde kesilmesidir. Bazı durumlarda, batma alanındaki yaralı bölgenin dikilmesi yahut deforme olmuş kısmın cerrahi müdahale ile eski haline getirilmesi söz konusu olabilir.

Çok nadir durumlarda, tırnak ve parmak yapısının ciddi manada bozulmuş olması halinde tırnağın tamamen çıkarılması gerekebilir. Ancak korkmayın, bölgeye yapılacak anestezi sayesinde hiçbir şey hissetmeyeceksiniz ve bu işlemin ağrısı kesinlikle tırnak batmasının ağrısının yarısı kadar bile şiddetli olmayacak.

Çoğunlukla ciddiye alınmayan tırnak batması, eğer uzun süre ihmal edilirse, parmakta çürümeye hatta kangrene kadar gidebilen çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden, çok basit müdahalelerle çözüme kavuşturulabilecek bu rahatsızlığa sahipseniz, muhakkak ilk fırsatta doktorunuza danışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan İngiltere'nin En Çok Konuştuğu Down Sendromlu Çiftin Düğünü başlıklı makalemizde aşk, down sendromu ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

84
79 paylasim, 84 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı