Tırnak Soyulmasının Nedenleri ve Bakımı


Tırnaklarımızın her zaman bakımlı ve güzel gözükmesini isteriz ancak bazı etkenler tırnakların zayıflamasına, kırılmasına ve soyulmasına, tırnak üzerinde beyaz lekelerin oluşmasına hatta tırnaklardaki şekil bozukluğuna bile neden olmaktadır. Tırnaklarımızdaki oluşan bu problemlerin nedeni ise birçok nedene dayanabilmektedir. Tırnak Soyulmasının Nedenleri ve Bakımı için önerilerimiz ise;

Tırnak Soyulmasının Nedenleri:
  • Soğuk ya da çok sıcak havanın etkisinde kalarak tırnaklarımız zayıflayıp güçsüz kalabilmektedir. Çok fazla soğuk ya da sıcak havalar tırnakların susuz kalarak kurumasına, kırılmasına hatta soyulmasına kadar tırnak yapısını etkilemektedir.
  • Beslenme alışkanlığınız bile tırnakların güçsüzleşmesine, gelişmesinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Tırnakların beslenmesi ve güçlenmesi için gerekli olan Protein, B vitamini, biyotin alımını tükettiğiniz besinlerden almanız gerekir.
    tirnak-soyulmasinin-nedenleri-ve-bakimi-02
  • Tırnaklarınız için kullandığınız kozmetik ürünlerin, oje çıkartıcıların çok sık uygulanması tırnaklarınızın soyulmasına neden olmaktadır. Özellikle sürdüğünüz ojeyi çok uzun süre kullanıyorsanız tırnaklarınız hava alamadığı için hem sararmaya hem de güçsüzleşmeye başlayacaktır. Bu durumda da tırnaklarda soyulma, kırılma problemleri artacaktır.
  • Eğer kullandığınız belli bir ilaç var ise bu da tırnaklarınızdaki soyulmanın nedeni olabilir. Kullandığınız ilacın bırakmanız veya tedavinizin bitmesi durumunda tırnaklarda oluşan problemde ortadan kalkacaktır.
    tirnak-soyulmasinin-nedenleri-ve-bakimi-01
  • Kimyasal ürünlerle ellerinizi çok fazla temas ettirmeniz çamaşır suyu, deterjan gibi bu da tırnaklarınızın soyulmasına, kırılmasına ve yapısının bozulmasına neden olur. Kimyasal ürünlerin ellerimize ve tırnaklarımıza etkisi oldukça yıpratıcı ve tahriş edicidir bu nedenle ellerimizi kimyasallar ürünlerle temas ettirmemek için mutlaka temizlik için eldiven kullanmalısınız ve kimyasal ürünlerle işiniz bittikten sonra ellerinize ve tırnaklarınıza iyice yedirecek şekilde kullandığınız nemlendirici kremi uygulayınız.
Tırnak Bakımı:

Yarım çay bardağı limon suyu ve yarım çay bardağı zeytinyağını bir kase içerisine alarak güzelce karıştırın ve ufak bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza masaj yapar gibi uygulayın. Uygulamadan sonra yarım saat  – 45 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile durulayın. Kalan karışımı ufak bir cam şişeye alarak daha sonra kullanmak için saklayınız ve hafta da iki veya üç kez bu kürü düzenli olarak tırnaklarınıza uygulayın. Birkaç uygulamadan sonra tırnaklarınızın sertleşip güçlendiğini ve oje kullanımından dolayı sararma varsa tırnaklarınızın beyazladığını göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Ayaklarınızı Şımartacak Bakım ve Öneriler başlıklı makalemizde ayak bakımı, el ve ayak bakımı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

97
94 paylasim, 97 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı