topuk-catlaklari

Topuk Çatlaklarına Karşı Etkili Çözümler


Mevsim farkı gözetmeksizin topuklarda oluşan çatlaklar bir hayli can sıkıcı hal alabilir. Sonbahar, kış aylarında belki de topuklarım gözükmeyeceği için bakıma ihtiyacı yok diye kesinlikle düşünmeyin. Bakım yapmadığınız süre boyunca ayak topuklarınızda ki çatlaklar daha da tedavi edilmesi güç sıkıntılar oluşturabilir ve düzenli olarak bakım yaptığınız takdirde topuklarınızda ki oluşan çatlakları hem gidermiş hem de yumuşacık ayaklara sahip olursunuz.

Topuk Çatlaklarına Karşı Etkili Çözümler;

topuk-catlaklarina-karsi-etkili-cozumler-02

Limon ile Bakım: Limon asidik özelliği sayesinde topuk çatlaklarını gidermede son derece etkilidir. Geniş bir kap içerisini ılık su ile doldurun ve 2 adet limonun suyunu ekleyin ve ayaklarınızı 20 dakika kadar ılık su ve limon suyu eklediğiniz kabın içerisinde bekletin. Ayaklarınızı suyun içerisinde beklettikten sonra topuk taşı veya ayak törpüsü ile ovalayarak ölü deriyi atın. Yalnız çok fazla sert ovup da derinizi tahriş etmemeye dikkat edin. Ovalama işlemi sonunda ayaklarınızı ılık su ile temizleyin ve sonuç olarak topuklarınızda oluşan çatlakların gittiğini fark edeceksiniz.

Tuzlu Su ile Bakım: Büyük bir kabın içerisine ekleyeceğiniz ılık su ve bir miktar kaya ya da deniz tuzu ekleyerek 15-20 dakika kadar ayaklarınızı beklettiğinizde kan dolaşımınız hızlanmaya başlayacaktır. Kan dolaşımının hızlanmaya başlamasıyla meydana gelen topuk çatlaklarınıza çözüm sağlayacaktır.

topuk-catlaklarina-karsi-etkili-cozumler-01

Gliserin ile Bakım: Geniş bir kabı ılık su ile doldurarak içerisine bir yemek kaşığından biraz fazla deniz tuzu ve iki yemek kaşığı gliserin ekleyerek ayaklarınızı 25 dakika kadar suyun içerisinde bekletin ve bekleme süresinin ardından havlu yardımıyla kurulayın.

Vazelin ile Maske: Tercih ettiğiniz herhangi bir bakımın ardından ayaklarınıza vazelin maskesini uygulayarak topuk çatlaklarınız için yaptığınız bakımı mükemmel bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Vazelin maskesi için 2 yemek kaşığı vazelinin içerisine 8 adet aspirini toz haline getirip ekleyin iyice karıştırın. Hazırladığınız maskeyi 15-20 dakika boyunca masaj yaparak ayaklarınıza uygulayın. Nemlendirdiğiniz gazlı bezi ayaklarınıza sarıp üzerine de streç film ile sararak yaklaşık 1 saat kadar bekletin ve gazlı sargı bezini ve streç filmi çıkartıp ayaklarınızın hava almasını sağlayın. Hem çatlaklarınızın geçtiğini hem de ayaklarınızın pamuk gibi olduğunu göreceksiniz. Vazelin maskesini hafta 1 kez uygulayarak topuk çatlarınızda daha etkili bir şekilde çözüm sağlamış olacaksınız.

Sağlıklı, yumuşacık, bakımlı ve güzel ayaklarınızın ve topuklarınızın keyfini çıkartın…

Bir önceki yazımız olan Klasik Masaj Teknikleri ve Masajın Yapılamayacağı Durumlar Nelerdir? başlıklı makalemizde masaj teknikleri, masajın faydası ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
96 Paylaşım, 101 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Öneriniz üzerine limon suyunu topuklarımda oluşan çatlaklar icin uyguladım ilk uygulamada biraz hafifledi ve nemlendirici uyguladım. İkinci uygulamayı da yaptıktan sonra tamamen geçecek diye düşünüyorum faydalı bilgiler icin teşekkür ederim 👍🏻