Tüm Ciltler İçin Evde Doğal Tonik Yapımı


Tüm ciltler için evde doğal tonik yapımı sayesinde sizde cildinizi kimyasallar olmadan temizleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler ya da Sivilceye Meyilli Ciltler için Tonik Tarifi

Bu tonik tarifini evde yapmanız çok kolay, çünkü kullanacağınız malzemeler elinizin altında bulunan türden.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

# Yeşil çay

# Elma sirkesi

İlk olarak yeşil çayı 1 su bardağı sıcak içme suyunun içerisine atıp demliyoruz. Demledikten sonra yeşil çay poşetini atın ve suyun oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Beklettiğiniz bardağın içerisinden 3/4 kadar demlenmiş yeşil çayı ayırın ve içine 1/4 su bardağı elma sirkesi ekleyin. Elde ettiğiniz bu karışımı bir şişe içine alın ve 10 gün boyunca tonik olarak bir pamuk yardımı ile yüzünüzü iyice temizledikten sonra uygulayın.

Hassas Ciltlere Özel Tonik Tarifi

Önceki makalelerimde gül suyunun faydalarından bahsederken, gül suyunun tonik olarak kullanılabilecek harika ve çok doğal bir ürün olduğunu belirtmiştim. Hele ki hassas ciltler için gül suyu muhteşem bir temizleyici. Kozmetik mağazalarında ya da marketlerde kolay bir şekilde bulup satın alabileceğiniz gibi kendi gül suyunuzu evde yapmayı düşünebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

# Gül tomurcuğu

Kurutulmuş 1/2 su bardağı gül tomurcuğunu, 1-1,5 su bardağı sıcak suyun içerisine atın ve 1-2 saat demlenmesini bekleyin. Daha sonra gül süzgeç yardımı ile gülleri ayırın ve geriye kalan suyu bir kaba alın. 1 hafta boyunca hazırladığınız gül suyunu buzdolabınızda saklayarak kullanabilirsiniz.

Günde 2 kez tonik olarak yaptığınız gül suyunu cildinize sürebilirsiniz. Gül suyu, yalnızca cildinizi dengelemek ile kalmayacak aynı zamanda hassas ciltler için yatıştırıcı, nemlendirici ve tahrişi önleyici olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Tonik Tarifi

Evde gül suyu yapmayı, bir önceki maddede öğrendiğinize göre şimdi kuru ciltlerinde rahatlıkla kullanabileceği bir tonik tarifi vereceğim. Eğer siz kuru cilt yapısına sahipseniz, bir önceki gül suyu tarifine birkaç damla sardunya yağı eklemeniz ve bu şekilde kullanmanız gerekecektir.

Sardunya yağı, tek başına bile tonik olarak kullanılabilecek doğal bir yağdır. Hafif antiseptik özelliği vardır. Cilde yumuşaklık verir ve çatlayarak yıpranmış ciltlerde kullanabilir.

Bir önceki yazımız olan Avokado İle Güzellik Sırları başlıklı makalemizde avokado cilt maskesi, avokado saç maskesi ve doğal cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
98 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir