tup-bebek-tedavisiyle-ilgili-en-cok-merak-edilenler

Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili En Çok Merak Edilenler


Çocuğu Olmayan Çiftler Ne Zaman Doktora Gitmelidir?

Burada kadının yaşı çok önemlidir. 35 yaşın altında olan çiftin sağlıklarındaki özgeçmiş ve aile öykülerinde bu konu ile ilgili risk bulunmuyor ise korunmasız ve düzenli 1 yıllık cinsel ilişki sonrası gebelik elde edilemiyor ise o zaman doktora başvurulması gerekir. Aynı koşullarda kadın 35 yaşın üstünde ise o zaman 6 ay, 38 yaşın üzerinde ve yumurtalıklarını olumsuz bir şekilde etkileyebilecek kemoterapi ya da yumurtalık ile ilgili bir ameliyat geçirmiş ise, erkek de sperm değerlerini kötü yönde etkileyecek kemoterapi ya da ameliyat öyküsü var ise çiftler hiç zaman kaybetmeden doktora gitmelidir.

Aşılama Denenmeden Tüp Bebek Tedavisinin Yapılması Doğru Mu?

Kısırlık nedenine bağlı olarak bazı hastalarda aşılama öncesi yumurtlama uyarısı ya da aşılama gibi üremeye yardımcı yöntemler uygulanabilmektedir. Hastalarda bu yöntemlerin başarısızlığı durumunda ise tüp bebek tedavisine geçilmesi gerekir. Fakat belirli bir grup hastada diğer yöntemlerin başarı ihtimali ya hiç yoktur ya da çok düşük bir seviyededir. Bu hasta gurubunda tüp bebek ilk tercih olmalıdır.

# Her iki tüpleri de tıkalı olan kadınlar

# Azospermi olguları olan erkekler (sperm olmaması)

# İleri kadın yaşı

# Bu faktörler doğrudan tüp bebek uygulanması gereken çiftlerin özellikleridir.

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Sırayla Hangi Testler Yapılmaktadır?

Kısırlık araştırması aşamasında olan çiftlere eş zamanlı olarak bu testler yapılmalıdır. Başlangıç aşamasında sonuca doğru yapılan temel testler ise şunlardır:

# Erkeğe sperm testi

# Kadının yumurtlama durumunun araştırılmasına yönelik kan testleri

# Kadının tüplerinin açık ve rahim içerisinin normal olup olmadığının araştırılması adına yapılan testler. Bunun için sıklıkla ilaçlı rahim röntgen filmi çekilmektedir.

Tüp Bebekte Başarı Oranı Ne Kadardır?

# Tüp bebekte başarı oranı birden fazla ölçüt ile değerlendirilir.

# Laboratuarda Döllenme Oranı: Bu oran iyi laboratuarı olan merkezlerde %80′ in üzerinde olmak zorundadır.

# Biokimyasal Gebelik (Kandaki gebelik testinin pozitif olması): Bu oran %50 civarında olmalıdır.

# Ultrasonografi İle Görüntülenen Ve Takip Edilebilen Gebelik Oranı: Bu oran %40 civarında olmalıdır.

# Eve Canlı Çocuk Götürme Oranı: Bu oran %30 civarında olmalıdır.

Dondurma Tekniğinde Son Aşama Nedir?

Günümüzde iki farklı dondurma tekniği uygulanır. Bunlar, yavaş ve hızlı tekniklerdir. 5 yıl öncesine kadar yavaş dondurma çok daha fazla uygulanırken, günümüzde ise hızlı dondurma tekniği tercih edilmektedir. Çünkü bu teknik sayesinde embriyoların tamamının hiç hasarsız bir şekilde canlılıklarını devam ettirmeleri açısından en yüksek ihtimaldir. Bu süreç doğal olarak başarı oranlarına yansımaktadır. Bazen yumurtalıkların uyarıldığı tedavilerde kullanılan ilaçların yumurtaları büyütürken rahim dokusunun embriyoyu kabul etme mekanizmasına zarar verebilmektedir.

Dondurma-çözdürme tedavilerinin en büyük avantajlarından biri ise tedavilerde rahim dokusu diğer duruma göre çok daha fazla doğal bir halde kalır ve embriyoyu kabul etme mekanizması zarar görmez. Günümüzde dünya üzerinde birçok merkez rahimim bu durumunu transfer öncesinde değerlendirir, çiftin gebelik şansını artırabilmek için elde ettiği tüm embriyoları dondurur ve bir sonraki ay rahimim doğal haline kavuşmasının ardından çözdürüp transfer edilir. Bu sistem Türkiye’de de kullanılır. Bu uygulamanın geçerliliği ve çifte faydası artık bilimsel yayınlar ile ispat edilmiştir.

Tüp Bebek Denemesi Kaç Kere Tekrarlanmalıdır?

Bu soruya ortalama 3 olarak cevap verilmektedir. Fakat uzmanlar bu duruma da açıklama getirmiş. İstatistiksel olarak tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin %95’i 3 kez bu tedaviyi tekrarlamalıdır. Geri kalan %5’i için ise hiçbir sınır yoktur.

Bir önceki yazımız olan Aşırı Tuz Tüketenler Dikkat! başlıklı makalemizde aşırı tuz kullanmak, tuz ne kadar tüketilmeli ve tuzun zararları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

107
104 Paylaşım, 107 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir