turistlerin-yeni-gozdesi-alarahan

Turistlerin Yeni Gözdesi: Alarahan


Selçuklular döneminde birçok kervanın uğrak yeri olan, Osmanlı döneminde ise medrese olarak kullanılan Alarahan ile Alara Kalesi artık turistlerin uğrak noktası oldu.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve Selçuklular döneminde ticaretin merkezi olan Antalya’nın Alanya ilçesindeki Alarahan ile buraya gelen kervanların güvenliğini sağlamak adına sarp tepeye kurulan Alara Kalesi artık turistlere ev sahipliği yapıyor. Turizm merkezlerinden biri olan Antalya, birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarihi ve mimari yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde yapımına başlanan ve Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılında yeni bölümler eklenen Alara Kalesi ve yakınındaki Alarahan Kalesi mimari yapısı ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Otobüsler ile geldikleri hanın yanında develere binen turistler, Alara Çayı’nın kenarındaki kaleye ulaşım sağlıyor. Bir bölümü karanlık olan tünelden 120 basamak ile kaleye çıkan turistler, buradan bölgenin manzarasını izleme keyfi yaşıyorlar. Alanya’ya 37 kilometre uzaklıkta olan kale ile han, kentte turizmi deniz, kum ve güneş üçgeninden kurtarmayı başararak 12 aya yaymayı amaçlayan valiliğin alternatif turizmi geliştirme projeleri olarak görülüyor. Antalya Valiliği, tanıtım çalışmaları yaparken Alara Kalesi ve Alarahan’a da yer vererek, çok daha fazla turistin bölgeyi ziyaret etmesini amaçlıyor.

Alara Kalesi, dik ve sarp bir kayaya inşa edilen dünyadaki nadir kalelerden biri. Yapılan kazı çalışmaları sırasında kalede süslemeler ve kitabe bulduklarını söyleyen uzmanlar, kayalara gizli geçit olarak tünellerin oyulduğunu belirtiyor. Kalede aynı zamanda saray ve hamam bulunuyor. Kalenin yakınında bulunan Alarahan’ın da mimari yapısı ile dikkati çektiği görülüyor. Eski dönemde burada özel tüccar ve misafirlerin ağırlandığını düşünülüyor.

Alara Kalesi yakınında kafe ve restoran işleten 70 yaşındaki Ali Gündoğan ise turizm sezonunda gün içerisinde yaklaşık 300 yabancı turistin kaleye çıktığını ifade etti. Gelen turistlerin 3’te 1’nin yabancı olduğunu dile getiren Ali Gündoğan, turistlerin 150 metre uzunluğundaki tünelden kaleye çıktığını ifade etti. Aynı zamanda içerisinin karanlık olduğu için turistlere fener verdiklerini söyleyen Ali Gündoğan, bazen refakatçilik bile yaptıklarını dile getirdi. Sultan kıyafetleri ile turistlere Alarahan’ın tarihini anlatan görevli Muzaffer Güngör ise handa bulunan güç ve şans getirdiğine inanılan 79 aslan başı olduğunu ifade etti.

Hanın girişinin sağında ise mescit bulunduğunu, hanın solunda ise hamam bulunduğunu dile getiren görevli Muzaffer Güngör, hanın tam orta kısmında ise 8 yatak odası, 6 dükkan ve iç kısımda develerin kaldığı ahır bölümü olduğunu ifade etti. Görevli Muzaffer Güngör, geçmiş yıllarda 200 kervana ev sahipliği yapabilen bu handa, develer ile getirilen malların alım satımının gerçekleştirildiğini elde ettiği bilgi olarak paylaştı.

Gerçekten de bu doğa harikası yerler gezip görülmesi gerekenler listenizde olması gerekiyor. Antalya, Alanya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka uğrayın derim. 😊

Bir önceki yazımız olan Kapadokya'da Balon Faciası! başlıklı makalemizde gündem hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

88
85 paylasim, 88 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı