Turner Rahatsızlığında Boy Kısalığı


Boy kısalığı, Turner rahatsızlığının en sık görülen bulgusudur. Turner rahatsızlığında boy kısalığının en önemli sebebi ise vücutta bulunan kemiklerin uzama kapsamında yaşanan birtakım bozuklukların olmasıdır. Aynı zamanda bazı olgularda büyüme hormonu da yetersiz kalmaktadır.

Normalde kız bebeklerin doğumda ortalama boy uzunluğu 51 cm iken; Turner rahatsızlığı yaşayan kız bebeklerin boyları ise genel olarak 47 cm veya daha kısa olabilmektedir.

Turner rahatsızlığı olan çocuklarda ilk 2 ya da 3 yıl boy uzama oranı normal bir şekilde devam ederken daha sonra bu uzama yavaşlama evresine girer. Bu durumda da çocuklar yaşıtlarına göre daha kısa boylu kalır. Tedavi göremeyen Turner rahatsızlığından muzdarip çocuklar, ergenlik döneminde hızlı boy uzaması sürecine giremeyeceklerdir.

Sonuç olarak baktığımızda bu rahatsızlığa sahip olan kişiler doğduktan sonra belli bir seviyede büyüme imkânı bulacaktır. Ancak boylarının uzaması yaklaşık 142 santimetrede son bulacaktır.

Genetik anlamda kişinin boy ölçülerini etkileyen en önemli faktörlerden biride anne ve babanın boyudur. Eğer Turner rahatsızlığına sahip çocuğun ailesi uzun boyluysa bu çocuk diğer hastalığı taşıyan çocuklara göre daha uzun boylu olabilir. Turner rahatsızlığında boy kısalığı tedavi edilebilir bir özellik taşır.

Turner rahatsızlığının tedavisinde büyüme hormonu tedavisi yapılır. Bu tedaviyi gören çocukların, boy uzama oranında daha hızlı bir atış gözlemlenmektedir. Tedavide verilen takviye hormonlar, her gün cilt altına enjekte edilir. Doktor, hastasına ilacı nasıl uygulaması gerektiğini gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Vegan Anne 11 Aylık Bebeğini Öldürüyordu başlıklı makalemizde bebek, magazin ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

96
94 paylasim, 96 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı