ucakta-tasinmasi-yasak-olan-sasirtici-yiyecekler

Uçakta Taşınması Yasak Olan Şaşırtıcı Yiyecekler


Yakın bir zamanda uçak yolculuğuna çıkacaksınız, bu yiyeceklerin uçağa girişinin yasak olduğunu bilmenizde fayda var! Unutmayın ki, bu yiyecek kısıtlamaları ve yasakları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıda belirttiğimiz liste Türkiye dâhil olmak üzere dünya ortalamasını kapsamaktadır.

Salça ve Yoğurt

Mis gibi anne eli değen salçayı eve götürmek için can attığınızı biliyoruz. Ancak ne yazık ki kurduğunuz bu hayali yerle bir eden bir kural var. Türkiye’de 1 Nisan 2012 yılında yayınlanan kararnameye göre, tam katı halde olmayan yiyeceklerin kabin bagajında taşınması kesinlikle yasak. Salçada tam katı yiyecek sayılmadığı için ne yazık ki uçağın içine alınmıyor. Yine aynı kararnameye göre yoğurtta yasaklı listesinde yer alıyor.

Reçel, Bal ve Pekmez

Seyahat rotanız Ege veya Akdeniz’e düşerse, birbirinden lezzetli reçellerin tadına bakmanız şart olacaktır. Ancak üzgünüz ki yalnızca tadına bakmak ile yetinmelisiniz. Neden mi? Çünkü 1 Nisan 2012 yılında yayınlanan kararnameye göre, o güzelim reçeller asla uçağa giremiyor.  Hatta yalnızca reçel değil, aynı zamanda bal ve pekmez gibi yiyeceklerde yasaklı liste arasında yer alıyor.

Tereyağı

Karadeniz turuna çıkıp mıhlamaya lezzetini veren tereyağını eve götürmek muhteşem bir fikir öyle değil mi? Ancak özellikle Trabzon Havalimanı’nda yolcuların güvenlik kontrolünde sık sık sorun yaşadığı yiyeceklerin en başında tereyağı geliyor. Neden mi? Tüm iç hat uçuşlarında geçerli olan sıvı kısıtlamalarına yağlarda dâhilde ondan.

Dondurma

Başlığı okuduğunuz zaman, ‘Dondurma zaten erir, gider’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu yiyeceğin uçağa girişinin yasak olmasının sebebi oldukça ilginçtir. Özellikle o dondurma, Kahramanmaraş sınırları içerisinden geliyorsa daha da ilginç. Neden mi? Size yaşanmış bir olay ile bunu açıklayalım. Kahramanmaraş dondurması uçağa alınmıyor çünkü patlayıcı özellik taşıma riski bulunuyor. Bu konu ile ilgili yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Kahramanmaraş dondurmasının uzun mesafeli yolculuklarda erimesini engelleyebilmek için kuru buz ile paketleniyor. Kuru buz, saf karbondioksit gazının basınç altında sıkıştırılması ile üretilmektedir. Tek başına patlayıcı veya yanıcı özelliği olmayan karbondioksit gazının farklı maddeler ile karıştırılarak patlayıcı yapılabildiğine dikkati çekiliyor. Dünyada bunun çeşitli örneklerinin yaşandığı da belirtilmektedir. İşte bu nedenden dolayı kuru buz ile paketlenen dondurmalar el bagajında uçağa alınmamaktadır.

Sürülebilir Çikolata Kremaları veya Fıstık Ezmesi

Yolunuz bir gün Giresun’a düşerse, orada afiyetle yediğiniz fındık ezmesini yanınıza alıp, bavula atmaya sakın kalkmayın. Neden mi? Maalesef sürülebilir çikolata kremaları veya fıstık ezmesi sıvı kapsamında değerlendirilmektedir. Uçuş esnasında yiyeceğin sulanması ve risk oluşturması kabinde uçamayacağı anlamına gelmektedir.

Krem Peynir

Eğer peynir hastasıysanız; size bir iyi bir de kötü haber vereceğiniz. İyi haber aslında birçok peyniri uçakta taşıyabiliyorsunuz, tabii yalnızca bir tanesi dışında. Hangisi mi? Krem peyniri! Sebebi yine tahmin ettiğiniz gibi krem peynirin sıvı kapsamında sayılıyor olması.

Konserve Çorbalar ve Soslar

Konserve katı olarak algılanır diye düşünmeyin. Ne yazık ki kurallar onları da yanınızda taşımanıza izin vermemektedir.

Bir önceki yazımız olan Plaj Görünümlü Havuz başlıklı makalemizde seyahat ve tatil hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

110
108 paylasim, 110 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı