ucurtma-avcisi

Uçurtma Avcısı


Afganistan doğumlu bir yazar olan Khaled Hosseini tarafından yazılmış ilk ingilizce kitap olma özelliğini taşıyan Uçurma Avcısı 2003 yılında yayınlandı. Hikayeyi içerisindeki kahramanlarından Emir anlatmaktadır. Emir arkadaşı ve süt kardeşi olan Hasan’a yaptığı ihaneti ne kadar zaman geçse de unutamamaktadır. Kitap günümüzden geçmişe yolculuklar yaparak Emir ve Hasan’ın birlikte yaşadığı anılara götürecek sizi. Pedofili olan bir gaddar tarafından bir çok çocuk çok büyük trajediler yaşamıştır. Ve bu karakterler birisi de kitap karakterlerimizden.

Duygusal anlamda sizi derinlerden etkileyecek bu kitapta kendinize sorduğunuz sorular karşısında cevaplarınız tükenecek! Sadakat duygusunun ne denli büyük olduğunu görecek ve pişmanlığın kalıcılığına tanıklık edeceksiniz. Afganistan’ın iç durumuna, Krallığın çöküş zamanına içerden bir bakış atarken Sovyet İşgali ve Taliban kargaşasından Pakistan’a ve ABD’ye olan toplu göçlere eşlik edeceksiniz.

Okurken durdurmak istediğim, yaşanan haksızlıklara isyan ettiğim o kadar yerler vardı ama elimden bırakmayı da düşünmedim hiç…

Uçurma Avcısı 375 sayfaya o kadar çok olayı ve duyguyu barındırmış bir kitap ki 2007 yılında filmi çekildi. Kitabı okumadıysanız filmden önce mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Film bir çok dalda ödüle aday gösterildi. 2007’de en iyi özgün müzik ödülü aldı ve 2008 yılında en iyi genç erkek oyuncu ödülünü Hasan rolünü oynayan Ahmad Khan Mahmoodzada aldı.

Ancak kitap kadar etkileyici olmadığına eminim. Hasan karakteri insanlığa bir çok şeyi hatırlatıyor adeta sevgiyi, sadakati, dostluğu, kardeşliği ve nicelerini… Başlarda Emir karakterine olan kızgınlığınız ilerleyen zamanlarda azalsa da Hasan her zaman ayrı bir yerde olacak hepimiz için biliyorum. Kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız Uçurma Avcısı‘ nı mutlaka okuyun! Kesinlikle okuyun! İlla ki okuyun!

Her sayfada içimizde bir yerlere dokunmayı başarmış olan Khaled Hosseini‘ nin kalemine ve emeğine sağlık diyerek herkese keyifli okumalar diliyorum. 🙂

Bir önceki yazımız olan Pi başlıklı makalemizde akillah azra kohen kitapları, kitap ve kitap öneri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

70
65 paylasim, 70 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı