Üniversiteye Sınavsız Giriş Dönemi Başlıyor


Üniversiteye giriş sistemi değişiyor. YGS sınavları kaldırılarak, Üniversiteye Sınavsız Giriş Dönemi Başlıyor. Lise puanları ile öğrenciler, iki yıllık ön lisans ve belirlenen bazı lisans programlarına yerleşebileceklerdir.

Milyonlarca öğrencinin her yıl gelecek hayallerini kurduğu ve bütün yıl üniversite giriş sınavlarına hazırlanarak ter döktüğü üniversite giriş sınavı sistemi değişiyor. 2010 yılından itibaren iki aşamalı olarak gerçekleştirilen sınavlardan YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ‘nin ilk aşaması kaldırılıyor. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ve YÖK (Yükseköğretim Kurulu)’ ün üzerinde ortaklaşa çalıştığı yeni model sistemi ile üniversiteye sınavsız giriş hedefi ile adım atıyorlar. Ortaklaşa yapılan yeni sistemin 2017 yılında tam olarak şeklini alması ve 2018 yılında uygulanması öngörülürken Sınavsız üniversiteye geçiş sisteminin detayları ise;

TEOG Sistemine Benzer Merkezi Sınav Sistemi:

Lise diploma puanları üniversiteye geçiş sırasında etkili olacak. Lise diploma puanlarının etkili olması nedeniyle MEB, lisede de TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sistemine benzer olan merkezi sınavın yapılması içinde aynı zamanda çalışmaları yürütüyor. Bu durumla birlikte her yıl bir sınav merkezi sistemle gerçekleştirilecek olup ucu açık sorularla gerçekleşmesi öngörülen sınavla şişirilen notların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yükseköğretime Geçiş Sistemi (YGS) ile iki yıllık ön lisans programlarına giriş yapan 100.000 öğrenci için sınavsız lise diploma puanlarıyla kayıt yapabilecekleri bölümlerin ise açıklanması bekleniyor. Öğrenciler, lise diplomasına göre açıklanacak olan bölümlere doğrudan kayıt yaptırabileceği gibi açıklanması beklenen listeden bölüm tercihi yapmak istemeyen öğrenciler ise LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ile istedikleri bölümlere giriş yapabilecekler. Yeni getirilecek sistemin bazı 4 yıllık lisans programları için de uygulanması da planlanıyor.

Peki, mezunlar bu durumda ne yapacak?

Şu anda mevcut olan sistemle birlikte öğrencilerin YGS sınırını aştıktan sonra 4 yıllık lisans programlarına girişi için Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) geçerliliğini koruyacak olup yüksek puanlı 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar, başvuru yaparak sınava girebileceklerdir. Meslek lisesi mezunu öğrencilerin ise alanlarında özel kontenjan ayrılması için de ayrıca çalışma yapılmaktadır.

Geçmiş dönemlerde mezun olan öğrenciler ise yeni sisteme göre diploma puanlarıyla önlisans ve belirlenen bazı dört yıllık lisans programlarına kayıtlarını yaptırabilecekler ve liseden yeni mezun olan öğrenciler gibi Lisans Yerleştirme Sınavlarına girebilecekler.

Güncellenen haber

Üniversiteye Sınavsız Giriş Sistemiyle ilgili basında yapılan açıklamaya YÖK tarafından konuya “Bu sistem hakkında herhangi bir çalışma” yok denildi.

YÖK tarafından yapılan açıklama ise;

“YÖK’ te üniversiteye giriş sistemine yönelik bir çalışma yapılmamıştır ve yapılmamaktadır.” Bir başka bakanlıkla da konuya ilişkin haberde konu edildiği gibi bir görüşme sürdürülmemekte olup diğer yandan sınav öncesinde bu tarz gerçek dışı haberler sınava girecek adaylar üzerinde olumsuz etkiye neden olmaktadır. Yükseköğretim sistemine girişle ilgili kamuoyunun sadece YÖK’ün duyuru ve kararlarını dikkate almasını önemle rica ederiz.”

Bir önceki yazımız olan Hollywood'un Eski Yıldızı Zsa Zsa Gabor Hayatını Kaybetti başlıklı makalemizde kültür ve sanat ve magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

103
100 paylasim, 103 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı