Unutkanlığı Yenmek İçin Besinler


Hayatın yoğunluğu, stres, yaşanan sorunlar derken unutkanlık hayatımıza girmeye başladı. Unutkanlığa birçok neden etken olurken neredeyse çoğu kişinin de ortak sorunu haline gelmeye başladı. Hem yaşam kalitenizi arttırmak hem de unutkanlık gibi sorunlarla baş edebilmek için mutlaka içeriğinde omega-3 değerleri yüksek olan ve B12 vitamini bulunan besinlerden faydalanmanız gerekli. Bunun için de omega-3 değeri yüksek ve B12 vitamini bakımından zengin olan besinleri bir araya getirdik. Unutkanlığı Yenmek İçin Besinler mutlaka tüketmeniz gereken besinler;

Kırmızı Et: Yapılan birçok çalışma sonucunda B12 vitamininin en çok bulunduğu besinler; et, yumurta, peynir, yoğurt, süt, börek, karaciğer, tavuk ve balıktır. Özellikle B12 vitamini bakımından zengin olan kırmızı et tüketimine özen göstermelisiniz. Haftada 1 veya 2 kez tüketilmelidir.

Yaban Mersini: Sebze ve meyve vücudumuz için en önemli besinlerdendir ve her gün 4 ya da 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. Yaban mersini içeriğindeki polifenol beyni destekleyerek beynin dinç kalmasını sağlıyor. Günde 10-15 adet kadar tüketerek beyninizi zinde tutabilirsiniz.

unutkanligi-yenmek-icin-besinler-05

Fındık ve Ceviz: Günde bir avuç kadar fındık ve ceviz tüketmek ileriki yaşlarınızda son derece faydasını görebileceğiniz bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bol miktarda bulunan omega-3 yağ asidi beyni zinde tutmak, hafızayı güçlendirmek ve E vitamininin bulunmasından dolayı kuvvetli antioksidan içermesi beynin sağlığına büyük faydası olmaktadır.

Ispanak: Unutkanlığın önüne geçmek için en ideal besinlerden olan ıspanak içeriğindeki zengin mineraller ve folik asit sayesinde unutkanlığın önüne geçerek hafızanın geliştirilmesinde katkı sağlar.

unutkanligi-yenmek-icin-besinler-06

Domates: Karotenoid pigmentleri (likopen), domatesin içeriğindeki güçlü antioksidandır ve zihinsel yeteneklerin ilerleyebilmesi için demansı destekleyerek gelişimine büyük fayda sağlamaktadır.

Çay ve Bitter: Yaban mersininde olduğu gibi çay ve bitter çikolatanın içeriğinde bulunan polifenol beyni güçlü ve zinde tutar. Çay tüketiminde mutlaka şekersiz olarak içmeniz gerektiğini atlamadan belirtelim ve çikolata çoğu kişi için dayanılmazdır ancak bitter çikolatayı tüketirken de fazla tüketmemeye özen göstermeniz gerekir.

unutkanligi-yenmek-icin-besinler-03

Balık: Herkesin bildiği gibi omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan balık beynin işleyişi ve sağlığı bakımından çok önem taşımaktadır. Unutkanlığın önüne geçebilmek ve güçlü bir hafıza için olmazsa olmaz haftada en az 3 gün balık tüketmeniz gerekmektedir.

Greyfurt: Antioksidan açısından zengin olan greyfurt vücudumuzda mevcut olan ve hücrenin yapılarını bozan serbest radikaller karşısında kalkan görevi üstlenerek vücudumuzu ve hücre yapılarını korur. Aynı şekilde Nar suyu veya portakal suyu da beynin hücrelerini koruyarak unutkanlığa karşı savaşır.

unutkanligi-yenmek-icin-besinler-07

Yeşil Çay: İçeriğinde bulunan kafein ile dikkat dağınıklığını azaltma da önemli rol oynayan yeşil çay unutkanlığa iyi gelmenin yanı sıra ruh halinizde bile olumlu değişimler gösterir. Yeşil çayı taze demlenmesi ve taze tüketilmesi en yüksek faydayı almanızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Kordon Bağı Bebek İçin Risk Oluşturabilir başlıklı makalemizde bebek sağlığı, hamilelik ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
86 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir