Unutkanlık Neden Olur?


Unutkanlık her insanın zaman zaman yaşadığı günümüz sıkıntılarından biridir hatta artık birçok kişi unutkanlık ile karşı karşıyadır diyebiliriz. Yapacağımız bir işi, verdiğimiz bir sözü, ödemek zorunda olduğumuz bir borcu unutmamız herkesin başına gelebilecek türden bir unutkanlıktır. Bunların dışında daha küçük çaplı unutkanlıklar her yaştan her insanın yaşadığı genel bir sıkıntıdır.

Unutkanlık; insanların yaşam kalitelerinde kısıtlılığa yol açan, beynin hafıza merkezinde ki yoğun baskıdan dolayı bazı bilgilerin bilinçaltına itilerek hatırlamamızda sıkıntı yaşattıran fonksiyonel bir durumdur. Genel de ilerleyen yaşlarla beraber artış gösteren unutkanlık, dikkat edilmediği sürece daha fazla yoğunlaşarak kendini bunama olarak gösterebilmektedir.

Peki, unutkanlık neden olur? Unutkanlık, günlük aktivitelerdeki aşırı yoğunluk, stres, yeterli dinlenememek ve beslenme şeklinden gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Besin olarak B12 vitamini eksikliğinin sonucu olabilen unutkanlık bir tiroit hastalığının habercisi de olabilir. Uzmanların yaptığı incelemeler beynin hafıza bölümünün kendini gece 23.00 ile 02.00 saatleri arasında yenilediği, gereksiz bilgileri temizlediği ve gün içinde edinilen önemli bilgileri sabit tuttuğu görülmüştür. Bu da demek oluyor ki uykunun bu saatler arasında olması, hafızayı tazeleme ve dinç tutma özelliğine sahiptir.

Beyin milyarlarca hücreden meydana gelmektedir. Bu hücreler hafıza bölümündeki kaynakların saklanmasında ki en önemli etkenlerdir. Yani beyinde ki hücrelere zarar verecek her türlü aktivite unutkanlığında sebebi olabilir. Aşırı depresyon hali de unutkanlığın sebeplerinden biridir. Yaşamımızın her alanında ne kadar sıkıntı, stres, yoğun tempo ile karşı karşıya kalsak da beynimizin de tüm bu rutin durumlardan sıyrılarak dinlenmesi gerekir. Özellikle unutkanlık için dinlenmenin yanı sıra beyninizi bulmaca çözerek, beyin jimnastiği yaparak da zinde tutup hem beyninizdeki sizi yoran her şeyden uzaklaştırarak rahatlamış olursunuz hem de beyninizi çalıştırarak unutkanlığın önüne geçebilirsiniz.

Bunun önüne geçebilmek için ise beslenmemize dikkat etmeli ve özellikle B12 vitamini içeren gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz, doktorunuza tanışarak vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin takviyesini kullanarak da unutkanlığın etkilerini minimuma indirilebilir ve günlük yaşantımızda stresten uzak durmalı bedensel ve zihinsel dinlenmemize imkan sağlamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Hayvanlarda Depresyona Giriyor başlıklı makalemizde depresyon, evcil hayvan ve hayvanlarda depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

76
73 paylasim, 76 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı