uyku-sorununa-dogal-cozumler

Uyku Sorununa Doğal Çözümler


Geceleri gözüme uyku girmiyor, bir türlü erken yatıp erken kalkamıyorum gibi şikayetlerinizi giderecek uyku sorununa doğal çözümler ile sizlere birkaç önemli ipucu vermek istiyorum.

Paptya Çayı

Papatya çayı yüzyıllardır bitkisel uyku ilacı olarak kullanılan bir bitkidir. Papatya çayı tüketen kişi bir süre sonra sakinleşir ve rahatlama hissine ulaşır. Papatya çayının etkisini tam anlamıyla görebilmek için miktarına ve içtiğiniz zamana dikkat etmeniz gerekiyor.

Kediotu Kökü Çayı

Milattan önce bile uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan kediotu kökü çayını günümüzde de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sadece uykusuzluğa değil, yorgunluğa ve kasları gevşetmeye de birebirdir. Bu bitki çayına ekleyeceğiniz limon ve bal ile çayınızı daha lezzetli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Kiraz Suyu

Mayhoş kirazların suyu bu konuda çok etkili olacaktır. Çünkü kirazların suyu vücutta melatonin seviyesini yükseltir. Uykuyu tetikleyen bu hormonu etkileyen kiraz suyu, vücudun uyku saatini düzenlemesinde yardımcı olmaktadır.

Süt

Çocukluğunuzdan beri ılık süt içmeye alışkınsınızdır. Belki de annesinin ısrarlarına direnen o haylazlardan biri de olabilirsiniz. 🙂 Fakat şunu belirtmek isterim ki; akşamları yatmadan 1 saat önce içeceğiniz bir bardak ılık süt ile kaçan uykularınızı geri getirebileceksiniz. Süt neden uykunuzu getirir? Çünkü içeriğinde bulunan triptofan maddesi, melatonin yani uyku hormonunun salgılanmasını tetikler. Bu yüzden uyku sorunu çeken çocuklar ve yetişkinler için süt en büyük yardımcıdır.

uyku-sorununa-dogal-cozumler-1-min

Muzlu Smoothie

Özellikle spor sonrasında kendinize güzel muzlu smoothie yapabilirsiniz. Ilık süt ile hazırlayacağınız bu karışımın içerisinde bulunan smoothie, melatonin hormonunun salgılanmasını tetikleyecek ve magnezyum ile potasyum ihtiyacınızı karşılayacaktır. Eğer uyumakta hala zorluk çekeceğinizi düşünüyorsanız, badem sütü de tüketebilirsiniz.

Bal

Bal içeren herhangi bir yiyecek ya da içecek olabilir aslında. Bal, uyku getirir ve insana sakinleştirici bir etki verir. Bal doğal şeker içerdiği için vücudun insülin seviyesini yükselterek uyku hormonunun beyne daha hızlı gitmesine yardımcı olmaktadır.

Melisa Çayı

Melisa çayı da papatya çayı gibi sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için uyku sorunlarına birebirdir. Strese ve kaygıya bağlı olarak uykusuzluk çeken kişilerin yatmadan 1 saat önce melisa çayı içmesini öneriyorum.

Bir önceki yazımız olan Bebeğinizin İlk Banyosu başlıklı makalemizde bebek bakımı ve bebek sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
84 Paylaşım, 85 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir