uykuda-bosluga-dusme-hissi

Uykuda Boşluğa Düşme Hissi


Tam uykuya dalacakken bazı zamanlar yüksek bir yerlerden düşecekmiş hissine kapılıp irkilerek uyanırız. Şahsen ben bu durumu çok sık yaşayan biriyim ve eminim ki sizlerde bir kere bile olsa bu hissi yaşamışsınızdır. O halde gelin birlikte bunun nedenini inceleyelim. 🙂

Bebekken yürümeyi öğrenmeye çalışırken denge kurmak ve ayakta kalmak yapabilecek en zor iş olduğundan dolayı denge insan için oldukça önemli, hatta hayati bir ihtiyaçtır. İnsanın dengesinin olmayışı,  ayakta duramaması ve vücudunun dengede olamayışı tehlike arz ettiğinden dolayı bu beyinden gelen sinyallerle uyarılır. İspatlanamamış olmakla birlikte uykudan önce düşme ve evrim teorisi ile arasında kuvvetli bir bağ olasılığını bildiren tezler bulunmaktadır. Mesela ilk insanlar, mağaralarda yaşamaya başlamadan önce sığınak mantığını henüz kavramamış ve yırtıcı hayvanlardan korunmak için yüksek ağaçların tepelerinde barınmak zorunda kalırlardı. Vücut uykuya adapte olduktan sonra kaslarda gevşeme ve kontrolsüzlük oluşur. Bu sebeple uykuya geçişteki pozisyon korunamaz ve çok yüksekten düşerlerdi. Uzun yıllar ağaç tepelerinde yaşayan ilk insanlar, mağara yaşamı ve hayvanlardan korunmak için yarattıkları araçları keşfederek çok daha güvenli alanlara yerleştiler, fakat düşme endişesi hiçbir zaman geçmedi.

İnsanların kodlarına işlendiği tahmin edilen bu korku hissi, evrim teorisince de bu şekilde kabul edildiğindendir ki hala insanlar uykuya dalarken düşme korkusunu yenemiyor.Bu yüzden insanlar her uykuya geçişlerinde aynı olayları günler sonrada olsa yaşayabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar En Çok Hangi Konuda Yalan Söyler? başlıklı makalemizde aşk, kadın ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

83
80 paylasim, 83 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı