uyurken-sol-tarafa-yatmayin

Uyurken Sol Tarafa Yatmayın


Uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre, sağ tarafa yatarak uyumak çok daha sağlıklı bir alışkanlık. Özellikle nefes darlığı çeken ve kalp rahatsızlığı olan kişiler, uyurken sağ taraflarına dönerse çok daha verimli bir uyku süreci geçirirler.

Tek tarafta uyursanız yattığınız tarafa bağlı olarak burun deliklerinden bir tanesi tıkanırken, diğeri açılır ve solunum açık olan burun deliğinden gerçekleşir. Bu durum araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. (Bilmem daha önce fark ettiniz mi, ama bende sık sık olur ve hep bunu bana özel sanırdım.) Aynı zamanda nefes alınan burun deliği ile beynin yarım küreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında bir ilişki olduğu da yapılan çalışmalar sonucunda ispatlanmıştır. Sağ tarafa yatılması durumunda ise sağ burun deliği tıkanır, sol burun deliği ise açılır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarım küresinin aktivitesi artmaktadır. Sağ kürenin uyarılmasıyla kalp hızınızın yavaşlamasına, tansiyon düşmesine, mide çalışması ve bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamasına neden olur. Dolayısı ile kalp çok daha az yorulur ve uykuya dalmanız çok daha kolay olur. Bu durumda otomatik olarak çok daha iyi bir şekilde dinlenmiş olacak ve hissedeceksiniz.

Uyurken Sol Tarafa Yatılırsa Ne Olur?

Sol burun deliğinin tıkanması durumu ile birlikte sağ burundan nefes almak sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açmaktadır. Bu gibi bir durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma sebebi ile kalp çok daha fazla yorulur. Bu nedenden dolayı aynı zamanda uykuya dalma zorlaşır.

Neden mi? Çünkü kalp atım hızı, tansiyon, dikkat ve heyecanın artması durumu uykuya engel olmaktadır. Sol taraf üzerine uyursanız vücudunuz çok daha fazla yıpranacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ayak Kokusuna Son Veren Yöntem başlıklı makalemizde ayak bakımı, ayak kokusu ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
76 Paylaşım, 81 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir