uzmanlarin-metabolizma-hizlandiran-tavsiyeleri

Uzmanların Metabolizma Hızlandıran Tavsiyeleri


Kilo vermeye veya formda kalmaya mı çalışıyorsunuz? Sebebiniz her ne olursa olsun, sağlıklı bir vücut için metabolizmanızın her zaman hızlı olması gerekmektedir. Uzmanların metabolizma hızlandıran tavsiyeleri neler, sizler için bir araya getirdik.

SU

Diyetisyenlerin sürekli su için önerilerinden sıkılmış olabilirsiniz, fakat su içmek gerçekten de çok önemli bir ayrıntıdır. Gün içerisinde toplamda 8 bardak su tükettiğiniz zaman sizde bunun önemini zaman içerisinde kendi gözleriniz ile fark edeceksiniz.

KALSİYUM

Yapılan son obezite araştırmalarına göre, kalsiyum seviyelerinin düşük olması vücut yağının ortaya çıkmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. Bunun için gün içerisinde düşük yağ oranına sahip peynir, yoğurt, somon ve yulaf gibi besinler tüketmeye çalışmalısınız.

YEMEK

Atıştırmak elbette ki kötü bir şey değildir. Tabi ki bu, ne atıştırdığınıza bağlı olarak değişmektedir. Yüksel lif ve protein oranı içeren atıştırmalıklardan tercih ettiğiniz zaman bu atıştırmalıklar oldukça masum sayılacaktır.

STRES

Stres vücutta bulunan kortisol oranını arttırmaktadır. Kortisol ise stresli olduğunuz zaman vücudunuzda yağ tutması emrini veren hormon olarak görev yapar. Yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı egzersizleri deneyerek bu hormonun seviyesini düşürebilirsiniz.

UYKU

Metabolizmanız için hayati nitelikte olan şeylerden biride en az 8 saat uyku uyumanızdır. Metabolizmanızı ve buna bağlı olarak da bağışıklık sisteminizi düzene sokmak için yatış ve kalkış saatlerinizi aynı tutmaya özen göstermeniz gerekir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre fazla karanlık alanlarda kalan kişilerin ve fazla uyku uyuyan kişilerin çok daha fazla kilo aldıkları tespit edilmiştir.

GÜN IŞIĞI

Psikolojik olarak kötü bir ruh halinde olmak ve karanlıkta olmakta metabolizmanızı yavaşlatan etkenler arasında yer almaktadır. Gün ışığının en verimli olduğu saatler ise sabahları 11.00 ve öğlen 15.00 arasında olduğu için bu saatlerde on dakika bile olsa dışarıda yürüyüş yapmanız çok faydalı olacaktır.

C VİTAMİNİ

Metabolizma hızını artıran C Vitamini, içerisinde barındırdığı kalsiyum sayesinde mineral almanızı sağlayacağı için hızlı bir şekilde kilo vermenizde oldukça etkili olacaktır.

B VİTAMİNİ

Düzenli bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız, içeriğinde B vitamini barındıran fındık, bonfile ve balık tüketimine mutlaka özen göstermeniz gerekir.

ACI BİBER

İçeriğinde bulunan capsasin maddesi sayesinde ağzınızda yanma etkisi yarattığı gibi, bunu vücut içerisinde de yaratacaktır. Acı biber yedikten sonra yarım saat içerisinde vücut kalori yakımına başladığı için çok daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Stresli Dönemlerde Nasıl Beslenmek Gerekir? başlıklı makalemizde stres ve beslenme ve stresi azaltan besinler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

103
98 Paylaşım, 103 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir