Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2017

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Neredeyse tüm kadınların hayalidir uzun ve bakımlı saçlara sahip olmak. Fakat uzun saçlar diğer saçlara göre daha fazla bakım, ilgi ve zaman ister. Uzun saçların düzenli bir şekilde bakım yapılmadığında kırılmaya, yıpranmaya ve bunların sonucunda uzama hızını da etkiler.

Peki, uzun saçları korumak ve bakımını sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz ve uzun saç bakımı nasıl yapılmalı?

uzun-sac-bakimi-nasil-yapilmali-03Saçlarınızı yıkama esnasında şampuanı ilk önce elinize dökerek saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama saç köklerinizdeki kan dolaşımını attırarak saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacak. Saç kremi kullanıyorsanız saç diplerinize yedirmeden sadece saçlarınızın uçlarına nazikçe yedirerek 2-3 dakika beklettikten sonra durulayın.

uzun-sac-bakimi-nasil-yapilmali-01Saçlarınızı kurutmak için fön makinası kullanmadan önce havlu yardımıyla saçınızın fazla suyunu alın. Saçınızın yıpranmasının önüne geçmek içinde kullandığınız fön makinasını saçlarınızdan en az 18 cm uzaklıkta olmasına özen gösterin.

Saçlarınızı sadece dışarıdan bakım yaparak değil aynı zamanda aldığınız besinlerle de saç sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Özellikle E vitamini saçlarınızın sağlığı için son derece önemlidir ve E vitamini açısından zengin olan ceviz, fındık, badem gibi besinleri rahatlıkla tüketerek saç sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

uzun-sac-bakimi-nasil-yapilmali-04Saçlarınızı uyguladığınız şekillendiriciler gelişigüzel ve sık kullanıldığında saçınızın aşırı yıpranmasına, nem dengesinin bozularak kurumasına ve kırıklara neden olmaktadır. Bu nedenle şekillendirici ürünleri sık kullanmamaya özen göstermelisiniz. Şekillendirici ürünleri kullandığınızda da saçlarınızda koruma çemberi oluşturan ısı koruyucu saç bakım ürünlerini saçlarınıza uyguladıktan sonra şekillendirme işlemini yapabilirsiniz.

uzun-sac-bakimi-nasil-yapilmali-05Saçlarınızda kırıklar oluşmaya başladığında mutlaka saçlarınızı uçlarından kestirin. Birçok kişi saçlarını kestirdiğinde uzama hızının yavaşlayacağını düşünür ancak saçlarınızın kırıklarını aldırdığınızda saçlarınız daha da güçlenerek aksine uzama hızı artacaktır. Düzenli aralıklarla saçlarınızı kestirmeyi ihmal etmeyin.

uzun-sac-bakimi-nasil-yapilmali-02Hafta da iki kez kullandığınız doğal bir bakım yağı ya da doğal zeytinyağı saçlarınızda minimum 2 saat bekletin ve ılık bol su ve şampuanla yıkayınız. Saçlarınıza uyguladığınız bakımların düzenli aralıklarla uygulanmasını saçınızın gerekli vitaminleri almasını ve saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını katkıda bulunacaktır.

Gece yatarken uzun saç sizi rahatsız edeceğinden saçınızı toplama gereksinimi hissedebilirsiniz ancak saçınızın da hava almaya ihtiyacı olduğundan saçlarınızı toplamadan uyumanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı ve güzel saçlarınızla güzelliğinize güzellik katın…

Bir önceki yazımız olan Boyalı Saçları Korumanın Sırları başlıklı makalemizde güzellik, saç bakımı ve boyalı saçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz