Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Vajina Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler

Vajina Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler

Kadın olarak vajina hakkında bilinmesi gereken şeyler neler ve bildiğimiz bilgiler ne derece doğru sizler için uzman bilgilerini mercek altına aldım.

VAJİNA KADINA AİT ÖZEL BÖLGELERDEN BİRİDİR

Bazen kadının genital bölgesi vajina diye bahsedilmektedir. Gerçekte vajina yalnızca genital sistemin bir parçasıdır. Bu sistemin dış kısmına ise vulva adı verilir. Gerçekte vajina iç kısma aittir.

KEGEL EGZERSİZLERİ SADECE ORGAZM KONUSUNDA İŞE YARAMAZ

Bu egzersizler, orgazm olma problemi olan kadınlara yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda pelvik kasları güçlendirerek istemsiz idrar ve gaz kaçırmaya da engel olmaktadır. Üstelik bu egzersiz idrar yapma sırasında yapıldığı için yeri ve zamanı yoktur. İdrar yaparken birkaç saniye idrarı tutup sonra devam etmek iyi bir egzersiz olacaktır. Aynı zamanda pelvik organların sarkması açısından büyük bir önem taşır.

PROBİYOTİK DESTEKLER DENGENİZİ KORUMAKTA FAYDALIDIR

Probiyotikler, bilinen diğer adıyla dost bakteriler vücudumuza zarar veren kötü bakterilere karşı popüler bir tedavidir. Bu bakteriler bağırsak enfeksiyonlarına, ishale karşı koruyucu ve sindirime yardımcı olmaktadır. Bazı çalışmalar probiyotiklerin özellikle mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu göstermektedir.

ENDİŞE EDİLMESİ GEREKEN AKINTILAR

Vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Bu yüzden vajinadan gelen bazı akıntılar doğaldır. Fakat akıntı aşırı, ağrılı ve kokulu ise mutlaka doktora başvurulması gerekir. Çünkü bazen basit bir mantar enfeksiyonu olabileceği gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon belirtisi de olabilmektedir.

SEKS VAJİNAL SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİDİR

Kadın yaşamında gebelik, emzirme ve menopoz gibi farklı hormonal dönemler bulunmaktadır. Bu hormonal değişikliklerin yansıması vajinada belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Özellikle hormonal değişimler östrojen eksikliği cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır. Düzenli seks yaşamı vajinanın gergin ve ince bir hal almasına engel olur. Fakat konforlu bir cinsel ilişki için kuruluğun önlenmesi şarttır. Bu hormonal destekle olabileceği gibi kayganlaştırıcılarla da sağlanabilmektedir.

İYİ VE KÖTÜ BAKTERİLER

Normal olarak vajinada bakteriler vardır. Bu bakterilerden bir bölümü zaten doğal vajinal ortamı devam ettirmek için gerekli olanlardır. Ancak arada iyi ve kötü bakteriler arasındaki denge bozulabilmektedir. Bu da kokulu akıntılara ve iritasyona sebep olmaktadır. Son zamanlarda sık sık kullanılan vajinal duşlar, ortamdaki yararlı bakterileri ortadan kaldırılmasına ve enfeksiyonunun kolay bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Hele ki sabun ve genital bölge şampuanlarının yalnızca tüylü kısımlara uygulanması çok ama çok önemlidir. Diğer bölgeler için ise su en güzel temizleyici olacaktır.

KLİTORİS PENİSİN İKİ KATI

Klitoris, cinsel doyumu sağlayan 8 bin sinirin sonlanma noktasıdır. Uzmanlara göre bu sayı penistekinin iki katı kadardır. Klitoris vajinaya doğru uzanır ve G noktası ile bağlantı kurar. Başka bir deyişle görünen kısım klitorisin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. Çünkü içeri doğru bir ağacın kökleri gibi yayılım göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kaçamak Evi (Garsoniyer) Nedir? başlıklı makalemizde garsoniyer nedir, garsoniyer nasıl kullanılır ve garsoniyer evleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz