Vajinismus Hastalığı Nedir?


Vajinismus Hastalığı Nedir? Sizler için araştırdığımız ve derlediğimiz bilgiler sonucunda Vajinismus Hastalığı, ülkemizin genelinde 10 kadından 1’ inde görülen ve en büyük cinsel hastalığın başında gelen vajinismus, gerekli cinsel eğitimin verilmemesinden ya da yanlış kulaktan kulağa söylenen hatta cinselliğin bir tabu olarak yansıtılması, fiziksel rahatsızlıklar gibi birçok neden yüzünden ortaya çıkan Vajinismus hastalığı, evli çiftler için bile tehlike oluşturabiliyor.

Peki, Vajinismus Hastalığı Nedir? Cinsel ilişkiye girmeyi isteyip girememe sorunu ile karşılaşıyorsanız, ilişki anında canınız yanıyor ve kendinizi kasıp kilitliyorsanız ya da canınız yanmasa da acı çekeceğinizi düşünerek partnerinizi itiyor ve cinsel ilişkide bulunmak istemiyorsanız vajinismus hastalığı ile karşı karşıyasınızdır.

Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda peki sorun ne? Vajinanın anatomik bir rahatsızlığından mı sebep yoksa psikolojik bir neden mi? Problemin ne olduğunu düşünürseniz düşünün mutlaka bir jinekoloğa başvurmanız gerekmektedir. Yanlış bir tanı koymanız sizi yanlış tedavi yöntemlerine ve sonuçlara iter. Manevi ve maddi kayıplarla kesinlikle ilişkinizi etkileyen sonuçların içerisinde kendinizi bulanabilirsiniz.

Cinsel ilişki esnasında kasılmalarınızın genel nedeni, ilişkiye girmekten korktuğunuzdan dolayı kendinizi koruma içgüdüsü ile bağlantılıdır ve geçmişte bilinçaltınızdan gelen cinsel ilişkiyle ilgili birtakım negatif düşünceler nedeniyle cinsel ilişki sırasında eşinize izin vermemenizdir.

Aşkın, sevginin bir anlamı olan cinsel yaşamın vajinismus hastalığı nedeniyle sekteye uğraması, eşinizde reddedilme hissiyle sizden uzaklaşmasına, kızgınlığa hatta öfkeye bile neden olabilirken, sizde de suçluluk ve utanma duygularına sebep olması kaçınılmaz bir gerçektir. Sonuç olarak ilişkiniz, evliliğiniz zamanla bozulabilir. Uzman desteği almamanız durumunda evliliğiniz, ilişkiniz ayrılma, boşanma ile sonuçlanabilir.

Bir diğer etken ise psikolojik olarak vajinismus rahatsızlığı ortaya çıkarmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda kızlara verilen eğitimler, söylentiler kızlık zarının kutsal olması ve çocukluk zamanından itibaren kızlık zarını korumaya yönelik gibi davranışlar, kadınlarda masumiyeti kaybetmemek istememesi vajinismus hastalığının gelişmesinde bir etkendir. Cinsel ilişkinin bir tabu olarak görülmesi, cinsel eğitimin sağlanmaması da vajinismus rahatsızlığının gelişmesinde büyük bir etkileye sahiptir. Tüm bu belirtilerin yanı sıra değinmeden geçemeyeceğimiz diğer bir etken ise, zorla evlendirme, ilişki ya da evlilik problemleri, eşinize karşı duyduğunuz öfke, hamile kalma korkusu, kontrolü yitirme korkusu ve en acı nedenlerden biri de tecavüze ya da tacize uğranmasıdır. Bilinçaltına itilen bu tarz travmalar gelecekte sadece vajinismus hastalığına neden olmayıp psikolojik olarak çok ağır sorunlara sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yoksa Nomofobik misiniz? başlıklı makalemizde psikoloji ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

83
82 Paylaşım, 83 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir