varis-tedavisinde-kullanilan-son-yontemler

Varis Tedavisinde Kullanılan Son Yöntemler


Kadınların korkulu rüyası olan varisler, son yıllarda farklı tedavi yöntemleri sayesinde kolay ve acısız bir şekilde ortadan kaldırılabiliyor. Varis tedavisinde kullanılan son yöntemler sayesinde sizde kusursuz bacaklara sahip olabilirsiniz.

İğne Tedavisi Nedir?

Daha çok kılcal varisleri tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde genişlemiş ve dejenere olmuş damar içine bazı özel içeriklere sahip solüsyonlar enjekte edilir. Damarın iç yüzeyi bu solüsyonla tahriş edilir. Dışarıdan akıtma alanına baskı uygulanarak hasarlı damarın iyice kapanması sağlanır. İşe yaramaz hale gelen damar, bir süre sonra vücut tarafından kendi kendine yok edilir. Bu uygulama yapılırken kullanılan iğneler ise çok incedir.

Köpük Kullanılarak Yapılan İğne Tedavisinin Farkı Nedir?

Damarı kapatmak için kullanılan ilaçların hava ile karıştırıp köpürtülmesi halidir. Çoğunlukla biraz daha büyük çaplı damarlara uygulanmaktadır. Bu sayede tedavi sırasında kullanılan ilaç miktarının çok yüksek dozlara çıkmasını engellenmiş olur. Aynı zamanda damar üzerinde yaptığı tahriş çok daha fazla olduğundan dolayı çok daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Kaç Seans Sürer?

Tedavi edilmesi gereken alanın genişliğine bağlı olan bir durumdur. Her seansta belli dozların üzerinde ilaç kullanmaktan sakınılan bir yöntemdir. Bu yüzden seansın uzunluğu kullanılan ilaç miktarı ile ilgili bir durumdur. 1 seans yapıldıktan sonra tamamlanan tedaviler olabileceği gibi, 9-10 seans süren tedavilerde olmaktadır.

Ağrılı Bir İşlem Mi?

İğne ya da köpük tedavisi çok ince iğneler ile yapılmaktadır. Çoğunlukla ağrılı olmaz. Her tedavide olduğu gibi, iğne tedavisinde de muhtemel yan etkiler bulunmaktadır. Kaşıntı, enjeksiyon yerlerinde renk değişiklileri, alerji, damar iltihabı ve küçük yara oluşumları gibi yan etkiler olabilmektedir. Fakat bu yan etkilerin görülme olasılığı oldukça düşüktür.

Tedavi Sonrasında Cilt Yüzeyinde Morluk veya Şişlik Olur Mu?

Şişliğe hemen hemen hiç rastlanmaz, fakat özellikle enjeksiyon yerlerinde küçük morluklar oluşabilir. Bu morluklarda en kısa zamanda geçecektir.

İşlemde Başarı Oranı Nedir?

Yüzeysel ve derin ana toplardamarlarda ciddi boyutlarda venöz yetmezlik bulunuyor ise bunları tedavi etmeden önce başlanan iğne tedavileri başarısızlık ile sonuçlanabilmektedir. İğne ya da köpük tedavisi, uygun vakalar da emin ellerde yapıldığı zaman ise çok çabuk uygulanıp son derece etkili ve çok başarılı bir yöntemdir.

Kılcal Varislerde Lazer veya İğne Yöntemlerden Hangisine Öncelik Vermek Gerekir?

Daima iğne tedavisine öncelik verilmelidir. İğne tedavisinin yapılamadığı durumlarda ve çok ince kılcal varislerin tedavisinde iğne tedavisine alternatif olarak lazer kullanılabilmektedir. İğne tedavisi ile 1 seansta tedavi edilen alan genel olarak lazer yöntemi uygulanarak yapılandan çok daha geniştir. Aynı zamanda iğne tedavisi uygulaması yapılırken yan etki olarak görülebilen ve matting adı verilen yeni ince damar oluşumlarında lazer yöntemi çok daha etkili olacaktır. Lazer, çeşitli damarsal lekelerin giderilmesinde son derece etkilidir. Lazer, kullanıldıktan kısa bir süre sonra sonuç veren bir yöntemdir. İğne tedavilerine ise damarın tamamen yok olması belirli bir süre almaktadır.

İşlem Ne Kadar Sürer?

İğne tedavisinin seansları çoğunlukla 30 dakika civarında sürmektedir. Lazer tedavisinde de süre benzerdir.

Kılcal Varisler İleride Büyüme Yapar Mı?

Evet, yapabilir. Eğer kılcal varisler tedavi edilmezlerse ileri ki zamanlarda daha da ilerleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Oluşan Göğüs Ucu Çatlaklarına Çözüm başlıklı makalemizde doğum sonrası çatlaklar, kadın sağlığı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
94 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir