vegan diyeti

Vegan Diyeti


Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Vegan Diyeti nedir? Kimler Vegan Diyetini uyguluyor ve Vegan diyetinin sağlığımız için olumsuz etkileri var mı? Bu soruların yanıtlarını makalemizde sizler için derledik.

Vegan Diyeti tamamen su ve sebze ağırlıklı olarak beslenmeyi hedef alıyor. Hayvansal ve hayvanlardan elde edilen hiçbir gıda ile beslenmiyorsunuz. Özellikle Amerika Starlarının uyguladığı diyet için yaptıkları açıklamada formlarını korumayı ve fizik güzelliklerini Vegan Diyeti sayesinde olduğunu belirtiyorlar. Vegan, 1944 yılında Donald Watson ve Elsie Shrigley tarafından Vejetaryen (Vegetarian)’ dan ortaya çıkmıştır. Uzmanlar Vejetaryen olmanın bir yaşam tarzı ve felsefe olduğunun altını çizmişlerdir.

Yalnız sizler için araştırmış olduğumuz Vegan diyetini uygulamak istediğinizde aldığınız besinlere özen göstermeniz gerekmektedir. Aslında Vegan diyeti çok sağlıklı bir beslenme tarzı olmasına rağmen hayvansal ve hayvanlardan elde edilen gıdaların yerine hangi besini tüketmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Düzgün bir Vegan Diyet uygulamasıyla diğer insanlara göre obezite, yüksek tansiyon, kalp krizi gibi hastalıklara yakalanma oranını düşürüyor.

Peki, Vegan diyetinde hangi besin ögelerine dikkat etmeniz gerekir;

# Demirin en zengin kaynağı olan yumurta ve kırmızı et yerine ıspanak, kurutulmuş meyveler, fasulye tüketebilirler.

# Çinko, büyüme ve gelişme çağındakiler kişiler için çok önemlidir. Çinko ihtiyacını karşılamak için kabuklu deniz ürünlerinden bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

# Kalsiyum ise Vejetaryen kişilerin normal beslenme alışkanlıklarına göre bol miktarda ıspanak, soya fasulyesi, brokoli gibi sebzelerden tüketmesinden dolayı ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılamaktadır.

# Protein vücudun alması gerektiği kadar tüketilmediğinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi ve amino asitleri karşılayamaz. Vegan diyetinde protein bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesine önem gösterilmelidir.

Vegan Diyet Programı

Kahvaltı

# Bir fincan yeşil çay

# 5 adet zeytin

# 2 adet kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı beyaz peynir

# 1 adet kısık ateşte haşlanmış yumurta

# Salata (maydanoz, semiz otu, tere, marulla yapılacak)

# 2 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün

# Marul, semiz otu, domates, tere, salatalık ile mevsim yeşilliklerinden yapılan salata

Öğlen Yemeği

# 2 dilim ince dilimlenmiş çavdar ekmeği

# 1 çorba kasesi yarım yağlı yoğurt

# Mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış salata

# 1 kase Mercimek veya Lahana çorbası

Akşam Yemeği

# 1 porsiyon taze fasulye yemeği (Bamya, mercimek ya da enginarda olabilir.)

# Üç çorba kaşığı kadar yağsız pilav

# 1 çorba kasesi yarım yağsız yoğurt

# Mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış salata.

Yatmadan 2 saat önce yağsız süt veya 1 fincan yeşil çay. Diyete devam ettiğiniz süre boyunca 2.5 – 3 litre su tüketmelisiniz. Diyeti uygularken haftada bir kez 1 porsiyon bakliyat yemeklerinden tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fazla Su İçmenin 10 Yolu başlıklı makalemizde günlük su ihtiyacı, sağlıklı beslenme ve su içmenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

65
68 Paylaşım, 65 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir