verilen-kiloyu-korumanin-yollari-02

Verilen Kiloyu Korumanın Yolları


Sıkı bir diyet ve egzersiz sonrasında istediğiniz ideal kiloya kavuştunuz ve eminim kendinizi harika hissediyorsunuzdur. 😉 Ancak verdiğiniz kiloları dikkat etmediğiniz takdirde hemen geri almanız çok yüksek ihtimallerin arasında yer aldığını unutmamak gerekir. Özellikle hızlı kilo veren kişilerde dikkat etmedikleri zaman hızlı bir şekilde verdikleri kiloyu geri almaları da büyük olasılıktır. Peki, Verilen Kiloyu Korumanın Yolları nelerdir?

  • Verdiğiniz kiloyu korumanın en büyük etkilerinden biri de karbonhidrat ve protein tüketimini mutlaka orantılı olarak yapmanız ve dengeli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.
  • Diyet yapmak biraz sıkıcı ve zorlayıcı bunu hepimiz kabul ediyoruz ancak diyet yapmasanız bile beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek yaşam kalitenizi düzenlemek ve sağlıklı beslenmek için beslenme alışkanlığınızı mutlaka değiştirmelisiniz.verilen-kiloyu-korumanin-yollari
  • Bir gün önce akşam öğününüzü fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız ertesi gün bu açığı kapatarak sebze, meyve gibi daha hafif besinleri tüketebilirsiniz ve metabolizmanızın hızlanması için mutlaka 2 ya da 3 litre su tüketerek bir önceki günün açığını kapatabilirsiniz.
  • Öğünlerinizi atlamamanız ve dengeli, tutarlı öğünlerle beslenmenizde oldukça önemlidir. Bir öğün yemek yedikten sonra akşama kadar öğünlerinizi atlamak yapılan kilonuzu korumak adına yaptığınız hatalardan biridir. En az dört öğün sabit olmalı. Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, öğle arası atıştırma (genellikle salata, meyve, yağsız yoğurt), akşam yemeği olarak dengelemelisiniz. Bir öğünde karbonhidrat ağırlıklı beslenirken diğer öğününüzde sebze ve protein ağırlıklı beslenerek öğünlerinizi dengeleyebilirsiniz.verilen-kiloyu-korumanin-yollari-01
  • Tadından, lezzetinden asla ödün veremeyeceğimiz, hayır diyemeyeceğimiz besinler elbette ki var ve bunları tüketmeyin demiyorum ancak tükettiğiniz besinin enerji dengesine dikkat etmeniz ve aldığınız kaloriyi belirli ölçülerden almanız Verilen Kiloyu Korumanın Yolları içerisindeki önemli maddelerden biridir.
  • İdeal kilonuzu korumanın olmazsa olmaz kurallarından biri de tabi ki unlu gıdalar, şekerli gıdalar, tuzlu gıdalar ve yağlı besinlerden uzak durmanız son derece önemlidir. Eğer o gün içerisinde fazla kalori aldıysanız ertesi gün mutlaka aldığınız kalori oranını dengelemek için bir sonraki günkü beslenme programınızı su ve sebze ağırlıklı olarak planlamanız gerekmektedir.
  • Kalori hesaplaması yaparak da kilonuzu koruyabilmeniz mümkün ancak sağlıklı yaşam ve kilonuzu en ideal şekilde korumanız için mutlaka günde yarım saat tempolu yürüyüş ve yarım saatlik egzersiz yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Sorununa Doğal Çözümler başlıklı makalemizde bitkisel tedavi, uyku sorunu ve uykusuzluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

87
85 Paylaşım, 87 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir