Vücudumuzda Hayati Öneme Sahip Olan Noktalar


İnsanın vücudu bir evren gibi, kendi gizemleri ve kurallarını içinde yaşamaktadır. Tıp ve coğrafya gibi bilimler sayesinde bu kuralların bir kısmını hepimiz biliyoruz. Fakat bilmediklerimiz hiç de yabana atılacak cinsten değiller! İşte onlardan 8 tanesi sizlerle…

Anatomik Tabla

Başparmağınızı öne doğru biraz uzattığınız zaman fotoğraftaki bölgede gördüğünüz yerde üçgen bir çukur oluşacaktır. Doktorlar bu üçgene ‘anatomik kültablası’ adı vermektedir. Neden mi? Çünkü eski dönemlerde sigara içen kişiler bu üçgen çukuru sigaralarını söndürmek için ‘tabla’ olarak kullanırmış. Bu bölgede nabız zayıf olsa bile, önkol damarınızın hep attığını hissedersiniz. Neden mi? Çünkü buradaki damar, derinin hemen altında bulunduğu için dış dünyaya çok ama çok yakındır.

Bademcikler

Birçok insan küçükken bademciklerini aldırmıştır. Onları sanki vücudumuzda olmaması gereken, ‘gereksiz bir parça’ olarak düşündük hep. Fakat bu düşünce elbette ki doğru değil! Ağzımıza giren bakteri ve virüslerin daha fazla aşağı inmemesi için bademcikler bir tür süzgeç görevi görmektedir. Ne zaman ki bademcikler şişiyor ve ameliyat ile alınıyor; işte o zaman vücut diğer başka koruma mekanizmalarını devreye sokma ihtiyacı buluyor. Anlayacağınız evet, bademciklerin bir yedeği var ama bizzat kendilerini kullansak çok daha iyi olacaktır.

Tırnak Kütikülü

Hayatında bir kez bile manikür yaptıran herkes, ‘tırnak kütikülü’ derken neyi kast ettiğimizi çok iyi bilecektir. 😉 Ama bilmeyenler için söylemek isteriz. Tırnağın bitip parmağın başladığı noktada yer alan beyaz lekelerden bahsediyoruz. Bu lekeleri genel olarak manikür yaptırırken keser, aldırır veya yok ederiz. Aslında bunu yapmak çok yanlışmış. Neden mi? Kütiküllerin gerçekten çok önemli bir görevi varmış. Ellerimizi kötü huylu bakterilerden, özelliklede büyük şehirlerde çok görülen virüslerden korumakla görevlilerdir. Eğer kütiküllerinizi aldırdıysanız ve bakteri vücudunuza o küçük noktadan giriş yaparsa size şimdiden geçmiş olsun! Ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın, hiç fark etmez.

İki Kaş Arasındaki Bölge

Tıpta ‘glabella’ adı verilen bu bölge sayesinde vücut refleksleri kolay bir şekilde test edilebiliyor. Parmak uçlarınız yardımı ile birkaç kere kaşlarınızın arasına dokunarak vurun. Reflekslerinizin durumu iyi ise gözlerinizde hafif bir tansiyon hissederek göz kapaklarınızı kırpıştırmak isteyeceksinizdir.

Dışkulak Kıkırdağı (tragus) ve Kulak Kepçesi Çıkıntısı (antitragus)

‘Tragus’ kelimesi Latince ‘keçi’ anlamına gelir. Tragus adı verilen bu bölge arkadan gelen sesleri duymamıza yardımcı olmaktadır. Sesi alıp büyütüyor, genişletiyor ve kaynağa iletilmesini sağlıyor. Antitragus ise aynı işlemi ön taraftan gelen sesler için yapan kısım oluyor.

Ayak Başparmağı

Vücudumuzun en kritik noktalarından biride ayak başparmağımızdır. Peki, neden diğer parmaklara göre biraz daha garip bir görünüme sahiptirler? Neden mi? Dengeyi sağlayabilsin diye! Ayaktayken, başparmağımız sayesinde dengede ve dik duruyoruz.

Dil Kıvrımı

İnsan dilinin katlanabilmesi gerçekten çok önemli bir şeydir. Düşünsenize, bir ucu ağza sabitliyken, diğer bir ucu son derece esnek hareket ediyor. Küçük bebeklerde henüz vücut kontrol sistemi gelişmediği için dillerini yutabilme tehlikeleri vardır.

 Burun Altı Oluğu

Uzmanlar ‘burun altı oluğu’ dediğimiz bölgenin insan vücudunda tarih öncesi çağlarda oluştuğunu ve koku alma duyusunu arttırıcı bir işlevi olduğu konusunda hemfikirdir. Günümüzde elbette koku alma duyularımız çok gelişmiş durumda, fakat ‘burun oluğu’ hala orada duruyor ve bize atalarımızı hatırlatıyor.

Peki, başka bir işe yarıyor mu? İşte bu duyduğunuza çok şaşıracaksınız! Anne karnındaki bir bebeğin sağlıklı olup olmadığını, mesela otizm geliştirip geliştirmediğini doktorlar ‘burun oluğu’ sayesinde anlayabiliyorlarmış!

Bir önceki yazımız olan Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde pratik bilgiler, sivrisinek ısırığı ve sivrisinek kovucu hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
96 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir