vucuttaki-catlaklari-azaltan-dogal-yontemler

Vücuttaki Çatlakları Azaltan Doğal Yöntemler


Çoğunlukla hamilelik dönemi ile özdeşleştiriliyor olsa da; hormon bozuklukları, bazı hastalıklar ve hızlı bir şekilde kilo alıp verme sonucunda ortaya çıkabilen çatlaklar vardır. Bu çatlaklar karın, bacak ve kol gibi bölgelerde istenmeyen görüntülere neden olabilir. Kendiliğinden yok olmayan çatlakları bazı doğal yöntemler kullanarak hafifletebilmeniz ise mümkün olacaktır.

Bol Su

Yeteri kadar su içerseniz, cildiniz her zaman nemli kalır ve daha elastik olur. Bu sayede çatlak, leke ve kırışıkların cildinize vereceği zararı azaltmış olursunuz.

Hindistan Cevizi

İyileştirici özelliği ile bilinen Hindistan cevizi yağı, lurik asit içermektedir. Bu yüzden zarar görmüş cildin iyileşmesine yardımcı olur. Çatlak izlerini tamamen geçirmek tabi ki mümkün olmayacaktır ama en azından görünümlerinin hafiflemesine yardım edecektir.

A Vitamini

Cildi yenileyerek erken dönem çatlakların oluşumunu engellemektedir. Cildinizin genç ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Sarı ve kırmızı renkteki sebzeler, balık, ciğer ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

Şeker Peelingi

Çatlak izlerinin etrafında bulunan ölü deriyi temizlemektedir. Peeling ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı için iyileşme sürecini de iyileştirecektir. Haftada 2 veya 3 defa bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yumurta Beyazı

Cildin yenilenmesini sağlayan proteini içermektedir. İçeriğindeki kolojen ise cildin esnekliğini kazanmasında yardımcı olur. Çırptığınız yumurta beyazlarını vücudunuzda çatlak olan bölgenize sürün. Ardından kuruyana kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Hint Yağı

Çok iyi bir nemlendiricidir. Hint yağı, içerdiği faydalı yağlar sayesinde ciltteki çizgili görünümün azalmasına yardım eder.

Aloe Vera

Aloe vera doğada şimdiye kadar bilinen en iyi cilt yenileyicilerindendir. Kolojen içermesinin yanı sıra antioksidanlar ile cilt onarımına da yardımcı olmaktadır.

Limon Suyu

Limonun içeriğinde bulunan C vitamini, cildin elastikiyet kazanmasını sağlarken aynı zamanda çatlaklarında azalmasına yardımcı olmaktadır. İçerdiği asit sayesinde aynı zamanda ölü hücreleri temizlediği gibi cilt aydınlatıcı özelliği sayesinde çatlak izlerinin kararmasını önlemektedir.

Hemen umutsuzluğa kapılmadan önce, oluşum aşamasındaki çatlakları önleyebilirsiniz. Var olan çatlaklarında doğal yöntemler kullanarak (tabi ki bu uzun bir süreç olacaktır)  zaman içerisinde hafiflediğini fark edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Cilt Lekelerini Yok Eden Pratik Yöntemler başlıklı makalemizde cilt lekesi, doğal cilt bakımı ve doğal cilt maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

105
103 Paylaşım, 105 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir