vucutta-siskinlik-hissi

Vücuttaki Şişkinlik Hissi Nasıl Geçer?


Vücutta tutulan toksinlerin ve tuzun kişide şişkinlik hissini arttırdığını biliyorsunuzdur. Daha çok aşina olduğunuz bir tabirle, vücuttaki ödem her zaman rahatsız edici bir his yaratır. Peki, vücuttaki şişkinlik hissi nasıl geçer?

Güne Limonlu Su İle Başlayın

Sabahları içeceğiniz bir bardak limonlu ılık su, vücut sisteminizi yeniden harekete geçirecektir. Limonlu suyun tadından hoşlanmıyorsanız, limonlu yeşil çayda işinizi görecektir. Sindirim sistemini harekete geçiren bu içecek sayesinde bağırsaklarınız temizlenecek ve zararlı maddelerin vücuttan atılması daha kolay olacaktır. Otomatik olarak hazımsızlık ve şişkinlik şikayetlerinizde azalacaktır.

Süt Ürünleri Tüketimine Dikkat

Bazı kişilerin süt ürünlerine karşı hassasiyeti vardır. Özellikle sabahları tüketilen yoğurt, süt, kaymak gibi ürünleri tükettikten sonra midelerinde rahatsızlık hissetmeye başlarlar. Süt ürünleri genel olarak midenizde hasımsızlığa ve gaza sebep olacaktır. Eğer süt ürünlerini tüketmeyi bir süre bıraktığınızda kendinizi rahatlamış hissediyorsanız, sütün içindeki şeker olan laktozu sindiremiyorsunuz demektir.

Egzersizler ile Aktif Bir Yaşam

Güne başlarken yatağınızdan kalkar kalkmaz yapacağınız birkaç egzersiz ile bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Bunun için yoga hareketlerinden birkaçını yapmanız yeterli olacaktır. Sindiriminizi kolaylaştırmak ve vücuttaki toksinlerden kurtulmak için sabahları harekete geçin.

Sakız Çiğnemeyin

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, diyet yapan ve kilo vermeye çalışan insanlar kendilerine hakim olabilmek ve ağızlarını meşgul etmek için gün içerisinde sık sık sakız çiğnerler. Aslında sakız çiğnemek hava yutmanıza sebep olacağı için midenizin daha fazla şişerek sizde şişlik hissinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Şişkinliğinizden yakınıyorsanız, bir süre sakıza elveda etmenizi öneririm.

Bol Su Tüketimi

Şişkinlik hissinin temelinde yatan sebep tuzdur. Vücudunuzdaki toksinlerden ve tuzdan arınmak istiyorsanız gün içerisinde bol miktarda su içmeniz gerektiğini bilmelisiniz. İşyerinde ya da evde fark etmez! Her zaman yanı başınızda bir şişe dolusu su bulundurmaya özen göstermelisiniz. Su içmekte zorlanıyorsanız, içtiğiniz suyun içine limon, çilek, yeşil elma gibi meyveleri ekleyerek tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Kinoa veya Karabuğday

Bu gibi protein deposu ve lifli iki besini öğle yemeğinizde mutlaka tüketmelisiniz. Salatanızın ya da yemeğinizin içine koyabileceğiniz bu iki besin sayesinde şişkinlik hissinizden kurtulabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Kısırlık Sorunu başlıklı makalemizde erkek sağlığı, kısırlık belirtileri ve kısırlık sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
97 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir